Walka o czyste chodniki

Szczecin wypowiada wojnę psim kupom. Właściciele czworonogów, którzy nie będą sprzatać po swoich pupilach, mają płacić grzywnę. Czy za tym przykładem pójdą inne miasta?

Już teraz służby miejskie: straż i policja upominają właścicieli czworonogów, by wyprowadzali swoich pupili na spacer na smyczy i w kagańcu i by po nich sprzątali. Władze miasta przygotowały projekt nowelizacji uchwały dotyczący utrzymania czystości w Szczecinie. Do momentu zamykania tego numeru „Mojego Psa” nie trafił on jeszcze pod obrady rady miejskiej.
– Gdy tylko nowelizacja wejdzie w życie uzyskamy pełną legitymację naszych działań – dodaje Borowiecki. Za kilka tygodni ma ruszyć wielka akcja informacyjna: w mieście pojawią się plakaty i ulotki dotyczące sprzątania.
– Jeśli to nie będzie przynosić efektów, właściciele zwierząt, którzy nie sprzątają, będą karani grzywną – zapowiada Borowiecki.
Czy za przykładem Szczecina pójdą inne polskie miasta?
– Zajmiemy się problemem psich kup – zapewnia Władysław Stasiak, wiceprezydent Warszawy. – Wykorzystamy wszystkie nasze możliwości, aby właściciele psów sprzątali po swoich pupilach.
Zdzisław Marcinkowski, prezydent Radomia: – Wiele razy byłem na Zachodzie Europy i tam rzeczywiście sprząta się po zwierzakach. My na razie nie będziemy się zajmować tą sprawą, gdyż mamy w mieście poważniejsze problemy – choćby bezrobocie.
– W naszym mieście wiele osób próbowało walczyć z psimi kupami, może w końcu prezydentowi Trzcińskiemu się uda – dodaje Przemysław Borowiecki, ze szczecińskiego urzędu miejskiego.