Waszyngton widziany psim okiem


Amerykański senator Edward Kennedy pisze książkę dla dzieci, w której opowie o pracach amerykańskiego rządu z punktu widzenia swego psa Splasha.

„Mój senator i ja. Waszyngton widziany psim okiem” – taki tytuł ma nosić kilkudziesięciostronicowa ilustrowana książeczka, która ukaże się w maju i będzie opowiadała o zwykłym dniu senatora i jego psa oraz o tym, jak tworzy się prawo. Zdaniem prezes Lisy Holton (wydawnictwo Children’s Books and Book Fairs, Scholastic) dzieci uwielbiają opowieści, których bohaterami są zwierzęta i dlatego powinny je przyciągnąć historie z życia senatora i jego oryginalnego portugalskiego psa wodnego w amerykańskim Kongresie.

Splash towarzyszy Kennedy’emu wszędzie: w biurze przy pracy, podczas konferencji prasowych, spotkań na Kapitolu, a nawet w senacie. Senator wpadł na pomysł napisania książki z psiej perspektywy w związku z tym, że od pięciu lat bierze aktywny udział w amerykańskim programie propagującym wśród dzieci czytanie.

Kennedy nie jest pierwszą publiczną postacią w Stanach Zjednoczonych, która napisze książkę o swym psie. W 1990 roku ówczesna pierwsza dama Barbara Bush wydała „Millie’s Book”, w której przedstawiła Biały Dom z punktu widzenia swego zwierzaka.