Wilczek w owczej skórze - Psy.pl - mamy nosa!

Wilczek w owczej skórze

Choć z wyglądu niewiniątko, bedlington - jak każdy terier - nie da sobie w kaszę dmuchać

Bedlington terrier jest jedną z wielu starych ras terierów z Wysp Brytyjskich. Jego pochodzenie jest dobrze udokumentowane. Wiadomo, że teriery istniały już w XV wieku. Ich wygląd był zróżnicowany – w każdym regionie, a nawet mieście czy majątku hodowano własny typ psa. Większość terierów miała jednak szorstką szatę.

TAJEMNICA MIĘKKIEJ SZATY
Opis psa, który mógł być przodkiem współczesnych bedlingtonów, znajdujemy w książce „Psy domowe i psy myśliwskie” Johna Meyericka z 1861 roku. Do dziś nie wiadomo, skąd wzięła się charakterystyczna, nietypowa dla terierów, miękka i wełnista szata tych psów. Być może jest ona efektem krzyżówki z jakimś kudłatym owczarkiem. Za tą hipotezą może przemawiać fakt, iż niestrzeżony bedlington przypomina małego owczarka staroangielskiego. Psy tego typu były popularne wśród Cyganów i kłusowników, szczególnie w okolicach granicy angielsko-szkockiej – ale nawet szlachetnie urodzeni cenili je ze względu na instynkt łowiecki i chętnie wynajmowali do polowania na drobną zwierzynę.

TERIER O CHARCIEJ SYLWETCE
Bedlington terriery mają wspólnych przodków z dandie dinmont terrierami, być może także z kerry blue i soft-coated wheaten terrierami. Początkowo nazywano je rothbury terrierami (od nazwy miasta w północnej Anglii). Miłośnikami rasy była nie tylko szlachta, ale także górnicy, między innymi z miasteczka Bedlington. Psy tępiły szczury w kopalniach i startowały w wyścigach organizowanych przez górników. Prawdopodobnie wtedy, by dodać im szybkości, skrzyżowano je z whippetami, czemu bedlingtony zawdzięczają charakterystyczną, podobną do charciej budowę.

UPARTY JAK BARAN
Oddany całej rodzinie bedlington szczególnie mocno przywiązuje się do wybranej osoby. Lubi dzieci. To pies inteligentny, ale niezależny. Siłą niewiele się z nim wskóra, dlatego uchodzi za upartego. O wiele więcej można zdziałać łagodnością i nagradzaniem pożądanych zachowań. Ten łagodny na co dzień pies może zareagować gwałtownie na widok uciekającej zdobyczy albo na prowokację ze strony innego psa – wtedy w owieczce budzi się wilk. Jednak dobrze wychowany bedlington zwykle nie prowokuje bójek. Powinno się go socjalizować z innymi psami już od młodego wieku. Mimo silnego instynktu łowieckiego bez problemów dogaduje się z domowymi kotami. Dobrze układają się także jego stosunki ze znajomymi psami, z którymi ustalił już sobie hierarchię.

PIES NA DŁUGIE LATA
Bedlington nie jest hałaśliwy, ale ostrzeże o nadejściu obcych. Szybki i zwinny, w domu zachowuje się jednak spokojnie – jeśli tylko ma możliwość wybiegania się na spacerze. Najwięcej zachodu wymaga pielęgnacja szaty. Aby pies zachował typowy dla rasy wygląd, wymaga fachowego strzyżenia raz na dwa miesiące (również zimą), a co kilka dni – szczotkowania. Bedlingtony są zdrowe i odporne. Dobrze znoszą zarówno upały, jak i mrozy. Są długowieczne i zachowują dobrą kondycję nawet w podeszłym wieku. Do Polski psy tej rasy trafiły już w okresie międzywojennym, wystąpiły nawet w komedii z 1937 roku „Pani minister tańczy”. Nigdy jednak nie stały się popularne. Nieco więcej było ich w latach 70. i 80. XX wieku, obecnie mieszka u nas zaledwie kilkanaście sztuk. W najbliższym czasie planowany jest nowy miot.

Za pomoc dziękujemy hodowli Diwine Ewy Popiel i Edycie Kowalskiej

Poznajmy się

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
Charakter: żywiołowy, odważny, inteligentny, obdarzony instynktem łowieckim, łagodny w stosunku do ludzi
Wielkość: ok. 41 cm (przeciętnie 38-43 cm)
Waga: 8-10,5 kg
Szata: gęsta i puszysta, odstająca od skóry, lecz miękka, ma tendencje do skręcania się, szczególnie na głowie
Maść: błękitna, jasnobrązowa (zwana różową) lub piaskowa, mogą występować podpalania; szczenięta rodzą się czarne, błękitne, wątrobiane lub piaskowe; potem szata rozjaśnia się, natomiast pigment pozostaje tylko w skórze
Długość życia: 12-16 lat
Podatność na szkolenie: średnia
Aktywność: bardzo lubi ruch, ale bez problemów przystosowuje się do życia w mieszkaniu, jeśli będzie miał możliwość wybiegania się
Koszty utrzymania: 80-100 zł miesięcznie, nie licząc kosztów pielęgnacji szaty
Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny
Możliwość nabycia szczeniaka: mioty rodzą się sporadycznie, najlepiej wcześniej zamówić szczenię
Cena psa z rodowodem: 2-3 tys. zł

Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników

Dodaj komentarz

Zaloguj się do swojego konta lub skomentuj anonimowo. Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *