Wulkan energii


Jakim psem jest posokowiec bawarski i jak go pielęgnować?

Posokowiec bawarski to pies myśliwski, wyhodowany do polowania na grubą zwierzynę. Jego wesoła natura sprawiła jednak, że jest coraz chętniej wybierany na przyjaciela rodziny. Bardzo oddany właścicielowi, dobrze się czuje w towarzystwie dzieci. Nie bywa agresywny i zwykle poprawnie układają się jego stosunki z innymi psami. Wobec ludzi jest serdeczny i przyjacielski.

Chętnie się uczy, ale ze względu na jego niezależność naukę podstawowego posłuszeństwa trzeba rozpocząć bardzo wcześnie. Należy też pamiętać o jego silnym instynkcie myśliwskim – puszczony luzem może się znacznie oddalić.

Posokowiec jest bardzo aktywny. Nie wystarczą mu spacery na smyczy ani wypuszczenie do ogródka. Potrzebuje dużej przestrzeni, na której mógłby swobodnie hasać, i wielu zajęć; przedstawiciele tej rasy dobrze radzą sobie np. w agility lub flyballu. Może również towarzyszyć właścicielowi podczas wycieczek rowerowych – taki trening rozpoczynamy jednak dopiero z rocznym psem. Pielęgnacja posokowca jest łatwa. Do czesania krótkiej sierści używamy gumowej rękawicy, a kąpiemy go w miarę potrzeby w szamponie dla psów krótkowłosych. Trzeba też pamiętać o czyszczeniu uszu i obcinaniu pazurów.