Wybieramy smycz


W sklepach dostępne sa smycze o róznej jakości, cenie i odmiennym przeznaczeniu. Radzimy jaką wybrać, aby długo służyła pupilowi i spełniała wymagania właściciela

Radzimy, jaką smycz wybrać, aby długo służyła naszemu psu i spełniała nasze wymagania

Smycze zwykłe.
Cena 10-20 zł. Mogą być wykonane ze skóry, taśmy parcianej lub łańcuszka. Mają długość 0,9-1,2 m. i nadają się zarówno dla małego jak i dużego czworonoga. Pozostaje tylko wybrać grubość smyczy tak, by była dostatecznie wytrzymała. Smycze tego typu są bardzo wygodne w użyciu zarówno podczas spaceru jak i tresury.

Smycze z regulowaną długością.
Cena 15-35 zł. Wykonane są, podobnie jak zwykłe smycze, ze skóry lub taśmy parcianej. Mają długość ok. 2,5 m., ale dzięki wyposażeniu ich w kilka karabińczyków zyskujemy możliwość regulowania długości. Umożliwia to przewodnikowi sprawniejsze operowanie smyczą podczas szkolenia. Smycze te są wygodne w użyciu oraz stosunkowo wytrzymałe.

Pejcze skórzane.
Cena 20-40 zł. Pejcz to krótka (ok. 0,8 m.) smycz wykonana z kilku warstw skóry. Nadaje się głównie do prowadzenia dużych i silnych czworonogów, takich jak mastify czy dogi niemieckie. Smycze-pejcze mają atrakcyjny wygląd, są wygodne w użyciu, ale nie nadają się do szkolenia. Trudno też za ich pomocą prowadzić psa przy nodze. Są zbyt sztywne i nie dają psu poczucia poruszania się na luźnej smyczy.

Smycze automatyczne.
Cena 20-50 zł. Nadają się doskonale dla psów małych (yorki, pekińczyki, shi-tsu) i nieposłusznych, którym nie można pozwolić na spacerowanie bez kontroli. Smycz automatyczna rozwija się do długości ok. 5 m. dając czworonogowi namiastkę swobody. Nie nadaje się raczej do celów szkoleniowych, może wpływać negatywnie na wychowanie psa, który nie uczy się reagować na przywołanie właściciela. Smycz automatyczna oddaje natomiast nieocenione usługi właścicielom suk w okresie rui.
Czym się kierować przy wyborze smyczy?

Wytrzymałość
Najczęściej uszkodzeniom ulegają karabińczyki, dlatego należy zwrócić uwagę na ich wykonanie. Smycze szyte są zazwyczaj wytrzymalsze od nitowanych. Stosunkowo często pękają smycze wykonane z łańcucha (nawet grubego). W przypadku smyczy automatycznych lepiej kupić mocniejszą niż wynikałoby to z wagi naszego czworonoga.

Trwałość
Jeśli smycz nie ulegnie przerwaniu pod wpływem zbyt dużego obciążenia, najczęściej niszczą ją zęby naszego pupila. Psu najłatwiej przegryźć smycz automatyczną oraz skórzaną. Nieco więcej kłopotów będzie miał z taśmą parcianą. Nie do przegryzienia są tylko smycze łańcuchowe.

Stosunek jakości do ceny
W takim zestawieniu najkorzystniej wypadają zwykłe smycze z taśmy parcianej. Kosztują tylko 10-15 zł., a są mocne i trwałe. Pejcze i łańcuszki kosztują więcej i nie są tak wygodne w użyciu. Z kolei smycze automatyczne – w stosunku do swojej ceny – zbyt często się psują, nie są też wystarczająco wytrzymałe.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments