Wybierzemy ci psa: jamnik i boston terrier


Obydwoje pochodzimy z małych miejscowości i tam, u rodziny, mamy małe kundelki. Natomiast w Warszawie, gdzie mieszkamy obecnie, nie ma żadnych zwierząt ani dzieci. Mamy mieszkanie na pierwszym piętrze w bloku, w pobliżu jest park. Pracujemy po osiem godzin dziennie – resztę dnia poświęcimy psu. Obydwoje pracujemy w systemie zmianowym (od 6 do 14 lub od 14 do 22). Zdarza się, że się mijamy, ale bywa, że mamy tę samą zmianę. Wolny czas spędzamy bardzo różnie – czasem w domu, czasem na spacerach i wycieczkach rowerowych. Pieniędzy na psa przeznaczymy tyle, ile będzie trzeba. Podobają nam się czworonogi nieduże i krótkowłose, które mogą być dobrymi towarzyszami.

ODPOWIEDŹ EKSPERTA:

Jeśli chodzi o wycieczki rowerowe, może być z nimi kłopot, ale długie spacery czy nauka sztuczek na pewno sprawią przyjemność indywidualiście na czterech łapach, jakim jest jamnik.

Na filmie poniżej widać, że jamniki to dzielne i energiczne psy – pod warunkiem że znajdzie się z nimi wspólny język. Psy tej rasy to norowce – wchodziły w ciemne jamy, w których samotnie walczyły z większymi od siebie drapieżnikami. Nic dziwnego, że do dziś pozostał im silny, niezależny charakter.

Odpowiednio prowadzony jamnik to świetny kompan, który w gorszą pogodę nie wymusza długich wypraw, a raczej zakopuje się w koc na kanapie przed telewizorem.

W wypadku tej rasy jest w czym wybierać – jamniki to różne wielkości i typy sierści. Państwa zainteresuje pewnie odmiana krótkowłosa. Co do wielkości, w zależności od obwodu klatki piersiowej psy te dzieli się na królicze, miniaturowe i standardowe. Te różnice nie są zbyt istotne, ale warto wiedzieć, że jamnik standardowy waży do 9 kg – jest to więc pies niewielki, ale nie bardzo mały.

 

Przemiły, inteligentny, ciepły i nieagresywny pies do towarzystwa to boston terrier. Bywa, że jest mylony z buldogiem francuskim, ale to podobieństwo jest raczej powierzchowne. Boston przy rowerze zbyt długo nie pobiega (przyda się koszyk), ale jest sprawnym zwierzakiem, który chętniej skacze niż leży na kanapie.

Ograniczeniem może być skrócona kufa bostona, ale jeśli spacery nie będą odbywały się w upał, pies tej rasy chętnie będzie w nich uczestniczył.

To nieduży zwierzak (7-12 kg), dość postawnie zbudowany, pokryty lśniącą, krótką sierścią maści czarnej z białymi znaczeniami (tzw. maść focza) lub maści pręgowanej z białymi znaczeniami. PŁ

 

Więcej porad czytaj TUTAJ.

Pytanie do eksperta możesz zadać TUTAJ

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments