Wymiana sierści, czyli linienie u psów

fot. Shutterstock

Każdy właściciel czworonoga zmaga się z sezonowym gubieniem sierści przez psa. Czy da się jakoś powstrzymać linienie?

Linienie, czyli wymiana okrywy włosowej na nową u większości psów odbywa się dwa razy do roku: wiosną i jesienią. Na proces linienia wpływa światło (długość dnia), temperatura oraz hormony przysadki, tarczycy i narządów płciowych.

Linienie a płeć

Suczki linieją intensywnie zazwyczaj 2-4 miesiące po cieczce albo po odchowaniu szczeniąt – często całkowicie tracą podszerstek. Wysterylizowana suczka linieje podobnie jak samiec i nie dochodzi u niej do tak mocnego  łysienia. Czasami u zwierząt wysterylizowanych – zwłaszcza tych o dłuższym włosie – sierść staje się bardziej puchata.

Najwyraźniej linienie widać u psów o szacie dwuwarstwowej, złożonej z włosa okrywowego i podszerstka. Niektóre psy ras pierwotnych mogą się wtedy nawet źle czuć i mieć podwyższoną temperaturę.

Owczarek niemieckie po wyczesaniu
fot. Shutterstock

Linienie a rasa

Istnieją też rasy, u których wymiana włosa przebiega inaczej. Dotyczy to wszystkich psów długowłosych z długim włosem na pysku, takich jak pudle, yorki czy shih tzu. Mówi się o nich, że nie mają sierści, lecz włosy podobne do ludzkich – i jest w tym dużo prawdy. Takie psiaki wymieniają szatę stopniowo.

Kąpiel i czesanie pozwalają usuwać sporadycznie wypadające włosy. Podobnie jak sierść yorków czy pudli zachowuje się szata ras szorstkowłosych, choć te ostatnie należy trymować, by nie gubiły włosa.

Podczas linienia trzeba psa regularnie czesać. W wypadku ras o obfitym podszerstku pomoże w tym trymer hakowy lub furminator. Przed linieniem i podczas niego warto dodawać do karmy oleje roślinne, oliwę z oliwek lub tran.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments