Wypadanie sierści u psa – przyczyny i zapobieganie

fot. Thinkstock

Moja dwuletnia suczka rasy owczarek niemiecki nawet w zimie bardzo gubi sierść. Dostawała jakieś lekarstwa, ostatnio efadrem-E, ale nie pomogły. Co może być przyczyną wypadania sierści i jak pomóc suczce?

Nadmierne wypadanie sierści u psa może być objawem towarzyszącym absolutnie każdej, czy to wewnętrznej, czy zakaźnej chorobie psa.

Nadmierna utrata włosów występuje na przykład wtedy, gdy w organizmie zwierzaka dochodzi do zaburzeń hormonalnych, a zatem w wypadku takich chorób jak: niedoczynność tarczycy, zespół feminizujący samców, dysfunkcja jajników, zespół Cushinga. Infekcje skóry, które mają podłoże bakteryjne, grzybicze czy alergiczne, także odbijają się na stanie sierści. Podobnie jak pasożyty skóry takie jak nużyca i świerzbowiec, czy pasożyty zewnętrzne: pchły, wszy, wszoły czy cheyletiellozy.

Niewłaściwa dieta, niedobory mineralno-witaminowe, niedożywienie, niedostateczna ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i -6 też mają wpływ na to, ile sierści traci pies.

Często niedocenianym powodem utraty sierści jest zwykłe zarobaczenie psa. Wówczas sierść traci połysk, włos staje się zmierzwiony, nastroszony, suchy i łamliwy. Czasami pojawia się odruch saneczkowania i wylizywania odbytu. Towarzyszyć temu mogą objawy anemii, spadek wagi ciała oraz biegunki występujące na przemian z zaparciami.

Dlatego nie warto lekceważyć profilaktycznego odrobaczania pupila. Nie tylko ze względu na niego, ale i na pozostałych domowników. Warto w tym celu korzystać z preparatów o szerokim działaniu parazytologicznym wobec pasożytów wewnętrznych. Trzeba też pamiętać, że nawet jeśli w kale psa nie widać pasożytów, nie oznacza to, że nie ma ich w organach wewnętrznych. AD

 

Przeczytaj więcej:

Goi się jak na psie

Matowe włosy i swędząca skóra – jak o nie dbać, by uniknąć takich przypadłości

 

Więcej porad czytaj TUTAJ.

Pytanie do eksperta możesz zadać TUTAJ.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments