Wyspa zwierząt

Zoo to największa atrakcja angielskiej wyspy Jersey. Jedyne miejsce na ziemi, gdzie żyje i ma się świetnie ponad sto zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt

Zoo zostało założone w 1959 r. przez Geralda Durrella, angielskiego przyrodnika, pisarza i podróżnika. W 1963 r., staraniem Durrella i jego żony Lee, przekształcono je w fundację The Durrell Wildlife Coservation Trust (Fundacja Ochrony Dzikiego Życia), której zadaniem jest ratowanie zagrożonych wymarciem zwierząt, stworzenie im warunków do rozmnażania się w niewoli, a także umożliwienie powrotu do naturalnego środowiska.

Dobrotliwe diabły
Zwierzęta mieszkają tu w przestronnych wybiegach, które przypominają ich środowisko naturalne. Ponieważ łagodny klimat wyspy pozwala hodować wiele okazów oryginalnej roślinności, wybieg każdego zwierzęcia porastają rośliny charakterystyczne dla miejsca jego naturalnego zamieszkania.
Część zwierząt żyje na wolności, jak np. małpiatki – marmozety i tamaryny sprowadzone z Ameryki Południowej, czy bardzo rzadkie lemury z Madagaskaru.
Olbrzymi wybieg zamieszkują goryle. Zagrożone z powodu masowego karczowania afrykańskich lasów tropikalnych, w zoo mają swobodę i poczucie bezpieczeństwa. Te masywne i dystyngowane zwierzęta o groźnym wyglądzie, w przeszłości uznawane za „diabły z piekła rodem”, w głębi swej kosmatej duszy są naprawdę dobrotliwe, nieśmiałe i wrażliwe. Kilka lat temu świat obiegły zdjęcia kilkuletniego chłopca, który przechyliwszy się przez barierkę wpadł do wybiegu goryli. Samiec Jambo – ówczesny przywódca stada – ochraniał go przed resztą zwierząt, do czasu przybycia pomocy.

Popisy orangutana
W zoo mieszka również orangutania rodzina, która już kilka razy dochowała się potomstwa. Mały orangutanek dokonuje cudów zręczności, usiłując zainteresować swoimi popisami znudzoną matkę, niestety zmęczona upałem pani orangutanowa chroni się w cienistym wnętrzu specjalnie skonstruowanej chaty. Małpiątko ma więc za publiczność tylko ludzi. Te wielkie, rude małpy są rzadkością w ogrodach zoologicznych, szczególnie gatunek pochodzący z Sumatry.
Zoo na Jersey to jednak nie tylko zwierzęta. Znajduje się tu Centrum Naukowe Fundacji. To tutaj opracowywane są programy przetrwania dla odratowanych zwierząt, poznawane ich zwyczaje – codzienna dieta, rozmnażanie. Jest również doskonale wyposażone laboratorium i szpital weterynaryjny, gdzie zwierzęta mogą liczyć na natychmiastową i fachową pomoc. Centrum organizuje także szkolenia dla pracowników ogrodów zoologicznych, biologów i weterynarzy.

Naturalne menu
Zwierzęta są również poddawane edukacji. Tak jak w naturze muszą postarać się, aby zarobić na kęs pożywienia. Małpy szukają kosza z bananami, za każdym razem ukrytego w innym miejscu, niedźwiedzie okularowe żywią się mięsem zaszytym w worki i schowanym pod głazami. Goryle otrzymują cztery do pięciu posiłków dziennie, które są złożone z warzyw i owoców, urozmaiconych orzechami, rodzynkami, lub świeżymi liśćmi i młodymi gałązkami. Jedynym wyjątkiem od tego naturalnego menu jest podawany do gorylowego lunchu jogurt, który stworzenia te wprost uwielbiają. Duża część pożywienia dla zwierząt jest produkowana na miejscu.
Na terenie zoo założono specjalny ekologiczny ogród, w którym uprawia się służące za karmę dla zwierząt warzywa. Jest tu także hodowla owadów i małych zwierząt przeznaczonych na pokarm dla drapieżników i gadów.