Wyszkolą psy dla niepełnosprawnych


Po raz pierwszy w Polsce wychowankowie zakładu poprawczego zajmują się szkoleniem psów ze schroniska. W zakładzie w Ignacewie koło Łodzi realizowany jest program pod nazwą „Pomóżmy sobie”.

W niewielkiej sali na parterze budynku zakładu poprawczego w Ignacewie, od dwóch miesięcy w każdy czwartek spotykają się wychowankowie zakładu z autorami programu prowadzonego przez fundację Ama Canem. Siedmiu chłopców – najmłodszy ma 15, najstarszy 20 lat – wraz ze szkoleniowcami kończą właśnie realizować pierwszy etap pionierskiego projektu.

Na podłodze przysypiają dwa psy z fundacji – Monsoon, flat coated retriever, champion międzynarodowych wystaw, oraz młody Tajfun. – Kiedy jesienią odwiedziłem razem z dyrektorem zakładu dwie klasy, od razu zgłosiło się 18 chętnych do udziału w projekcie. Z tej grupy wybraliśmy siedmiu chłopców, z którymi realizujemy szkolenie – opowiada autor programu Andrzej Niedzielski, prezes fundacji Ama Canem.

Podczas cotygodniowych zajęć wychowankowie zakładu zdobywali niezbędną do szkolenia wiedzę teoretyczną. Uczyli się także, w jaki sposób okazywać i kontrolować swoje emocje.
Teraz uczestników programu czeka budowa kojców i bud dla psów, a potem odbiór czterech psów ze schroniska. – Chłopcy sami wybiorą zwierzęta, którymi będą się zajmowali przez kolejne dwa miesiące. Będą prowadzić specjalne dzienniki, w których zapisywane będą postępy szkolenia. Oczywiście będziemy to kontrolować i pomagać im w trudnych sytuacjach – tłumaczy Andrzej Niedzielski.

Podczas wyboru psa młodzi ludzie dowiedzą się także, który z nich będzie trenerem, a kto rezerwowym. – Obie funkcje są równie ważne. Trener odpowiedzialny będzie za jednego psa, a rezerwowi muszą poznać wszystkie – wyjaśnia chłopcom autor programu. Podczas przerwy w zajęciach młodzi ludzie chętnie bawią się z psami.
Pod zakończeniu dwumiesięcznego szkolenia psy otrzymają specjalne certyfikaty. Znajdą się w nich m.in. informacje o tym, czy lubią dzieci, na jakie komendy reagują i w jaki sposób zachowują się na ulicy.

Program realizowany w Ignacowie jest ewenementem na skalę europejską. – Z tego, co wiem, nikt wcześniej nie prowadził w Europie takiego projektu. Podobno w Stanach Zjednoczonych prowadzono podobnego typu zajęcia w zakładzie karnym. Ale nie znam szczegółów – opowiada autor programu.
Docelowo w Ignacowie takie szkolenia mają odbywać się dwa, trzy razy w roku. A psy uczestniczące w kolejnych edycjach projektu, mają trafiać do osób niepełnosprawnych.

Bożena Bednarek, fot. Marek Kowal