Wytresują psy na lekcjach


Klasa o profilu kynologicznym powstanie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu na Dolnym Śląsku. Licealiści w liczbie 30 rozpoczną w niej naukę we wrześniu. Program tej innowacji pedagogicznej ma być gotowy w marcu.

Dlaczego akurat Lubań? Po pierwsze działa tam Ośrodek Tresury Psów Służbowych Straży Granicznej (szkolone w nim czworonogi służą m.in. wraz z naszymi żołnierzami w Afganistanie). Po drugie, lubańska szkoła od wielu lat współpracuje z Łużyckim Oddziałem Straży Granicznej, dzięki czemu powstała w niej już klasa o profilu wojskowym. Zajęcie praktyczne uczniowie mają na terenie jednostki straży.
Podobnie będzie z tymi, którzy zechcą się uczyć kynologii. Oprócz poszerzonego programu biologii i chemii, mają mieć po trzy godziny zajęć kynologicznych tygodniowo, które będą się odbywały na terenie OTPS SG, a prowadzić je mają tamtejsi specjaliści. -­ W programie znajdą się elementy genetyki, hodowli zwierząt, psiej psychologii i weterynarii -­ wylicza wicedyrektor szkoły Małgorzata Gut-Twardowska. Przyszli kynolodzy poznają też przepisy związane z opieką nad psami i ich hodowlą.
-­ Do dyspozycji uczniów będzie baza naszego ośrodka i kadra. Już teraz pomagamy w ułożeniu programu nauki ­- wyjaśnia porucznik Wioletta Grabowska, rzeczniczka OTPS SG. Fachową opieką obiecał też otoczyć klasę kynologiczną Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. ­- Program nauki zostanie oceniony przez naszych specjalistów. Pojawiła się też propozycja, by niektóre zajęcia były prowadzone w systemie e-learningowym (wykładowca łączy się z uczniami za pośrednictwem internetu). Ale możliwe są też klasyczne zajęcia ­- mówi profesor rektor UP we Wrocławiu Roman Kołacz. Na tej współpracy skorzystają wszyscy. Rektor liczy na to, że po maturze młodzi ludzie wybiorą studia na jego uczelni ­np. na weterynarii czy biotechnologii. Łatwiej będzie im też znaleźć pracę w OTPS SG, a ośrodek zyska, zatrudniając ludzi, którzy będą już mieli podstawową wiedzę dotyczącą psów.
Projekt ma pełne poparcie Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty i Starostwa Powiatowego w Lubaniu. To ostatnie zapewnia dodatkowe pieniądze na opłacenie prowadzenia zajęć z kynologii.
Czy w klasie będą się mogły uczyć osoby spoza Lubania? – Nie ma formalnych przeszkód. Jest jedynie problem logistyczny:­ brak internatu. Obecnie uczniowie spoza naszego terenu mieszkają na prywatnych stancjach, których wynajęcie dofinansowuje starostwo ­- wyjaśnia wicedyrektor Małgorzata Gut-Twardowska. Być może młodzi kynolodzy też będą mogli liczyć na taką pomoc.
Bliższe informacje będzie można niebawem znaleźć na stronie szkoły: http://www.zspimkzl.scholaris.pl/