Z paszportem w plecaku


Pies czy kot, którego będziemy chcieli przewieźć przez teren Unii Europejskiej, będzie musiał mieć tatuaż albo mikrochip. Dostanie też specjalny paszport z informacją o aktualnych szczepieniach przeciwko wściekliźnie

Dziś, aby wyjechać z psem czy kotem do krajów Unii musimy dostosować się do wewnętrznych przepisów każdego z nich. Istnieje jednak szansa, że już w przyszłym roku na terenie całej zjednoczonej Europy prawo, również w tym względzie, będzie ujednolicone.
Gdy planujemy swój letni wypoczynek w krajach Unii, a nie chcemy rozstać się ze swoim pupilem powinniśmy sprawdzić, jakie warunki musimy spełnić, aby zwierzak mógł przekroczyć granicę razem z nami.
– Dziś nie ma jeszcze wspólnych regulacji w tym zakresie – tłumaczy Karolina Szabłowska z Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. Jak dowiedzieliśmy się od dr. Jana Śmiechowicza z Głównego Inspektoratu Weterynarii, aby wwieźć zwierzę domowe do większości krajów Unii musimy mieć świadectwo zdrowia pupila, uwzględniające aktualne szczepienia przeciw wściekliźnie (wystawione co najmniej miesiąc przed wyjazdem). Są jednak kraje, takie jak Wielka Brytania, Irlandia czy Szwecja, które wymagają, aby przed wwiezieniem psa czy kota przeszedł on kwarantannę. W Szwecji trwa ona 120 dni, a na Wyspach pół roku i są to terminy nieprzekraczalne. W praktyce oznacza to, że nasz pupil nie może spędzić z nami wakacji w żadnym z tych krajów.
Ale są i dobre wiadomości. Unia Europejska intensywnie pracuje nad ujednoliceniem przepisów dotyczących wwozu zwierząt domowych. Kraje piętnastki uzgodniły swoje stanowisko w tej kwestii w czerwcu 2002 r. Nowe wspólnotowe przepisy mają z jednej strony chronić przed przenoszeniem chorób, z drugiej zaś ukrócić zwierzętom cierpienia związane z kwarantanną. Pies, czy kot, którego będziemy chcieli przewieźć przez teren Unii, będzie musiał mieć wszczepiony mikrochip, albo posiadać tatuaż identyfikacyjny. Dostanie ponadto specjalny paszport z informacją o aktualnych szczepieniach przeciwko wściekliźnie. Przygotowywane przepisy zawierają też wyjątki. Kraje, w których obowiązuje dziś kwarantanna do 2008 r., będą mogły żądać dodatkowych badań, które wykażą, że zwierzęta są wolne od tej choroby.
– Te państwa zwalczyły wściekliznę i dlatego zażądały dla siebie dodatkowych gwarancji – tłumaczy Karolina Szabłowska z UKIE. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po roku od ich opublikowania – tyle czasu wynosi okres przejściowy.
– Jest szansa, że nowe prawo wejdzie w życie jeszcze w 2004 r. – mówi Karolina Szabłowska. Tak więc już niedługo nasz Azor czy Foksik po Zjednoczonej Europie będzie podróżować z własnym paszportem, podczas gdy jego właściciel nie będzie już musiał go mieć.