Z psem na plażę


Jeśli wybierasz się z psem nad morze, sprawdź, czy będziesz mógł z nim wejść na plażę. Najlepiej zadzwonić do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w większych miejscowościach lub do urzędów gminy w mniejszych.

Zasady dotyczące przebywania z psami na plażach regulują zwykle uchwały rad miejskich lub gminnych. Na przykład na plaże w granicach administracyjnych Gdańska nie wejdziemy z psem w okresie od 1 maja do 30 września. I to zarówno na te strzeżone, jak i niestrzeżone. Informują nas o tym m.in. znaki na chodnikach w okolicach plaż: w czerwonej obwódce zobaczymy przekreśloną sylwetkę psa. Jeśli nie zastosujemy się do tych przepisów, możemy zostać pouczeni lub ukarani przez Straż Miejską.

Władze Kołobrzegu są liberalniejsze i tam zakaz obowiązuje od 15 czerwca do 15 września i tylko na kąpielisku strzeżonym. Po pozostałych niestrzeżonych i dużo dłuższych odcinkach plaży możemy z naszymi czworonogami swobodnie spacerować. Z kolei Świnoujście, w którym też obowiązuje zakaz wejścia na plaże z psem, planuje wydzielenie części plaży dla właścicieli i ich psów. Na Helu zaś część plaż jest wydzierżawionych i na nie wstęp z psami jest wzbroniony, na innych zaś zakaz nie obowiązuje. (MC)