Z psem w nowy rok


Będę lepszym panem - obiecujemy sobie co roku. Co to jednak oznacza w praktyce? Spytajmy... psa!

Nie przemówię w noc wigilijną, proszę bez złudzeń, zresztą podobno nie było mnie w stajence… Jeśli jednak bardzo chcecie – życzenia na Nowy Rok mogę złożyć.

Po pierwsze – życzę, abyście wreszcie się nauczyli odpowiednio wymawiać moje imię. Wołacie po to, żeby skarcić mnie po przybiegnięciu? Żeby się złościć? To nie oczekujcie, że posłucham w największej potrzebie, skoro nie potraficie zawołać tak, abym na dźwięk swego imienia zapragnął natychmiast znaleźć się przy was.

Po drugie – życzę, aby wyrosła wam druga para rąk, niewidzialnych albo na wysięgniku. Bo za często chcecie przy mnie głaskać obcego psa – a ja sobie tego nie życzę! Jeśli już musicie – głaszczcie tak, żebym tego nie widział! Tylko ja mam być przedmiotem waszego uwielbienia!

Po trzecie – życzę zdrowia. Nie musicie już wyprowadzać mnie co godzina, ale to nie znaczy, że wolny czas został wam podarowany! Każda wolna minuta nadal należy się mnie. Proszę bardzo – od dziś spacer dwa razy dziennie, ale dwugodzinny. Wyjdzie wam to tylko na zdrowie, zgodnie z moimi życzeniami.

Po czwarte – życzę wam wygody. Domu z porządnym ogrodem – będzie wam wygodniej wyprowadzać mnie do toalety co rano. No i najwyższy czas, byście znaleźli nowe, znacznie większe legowisko. Z tego starego już niedługo z prawdziwą przykrością zacznę was w nocy spychać…

Po piąte – życzę sukcesów na polowaniu. Bo nie dość, że wychodzicie na cały dzień, to i tak najczęściej wracacie z pustymi łapami. Zabierajcie mnie z sobą, upoluję smaczniejszą zdobycz niż te suche kulki! Zresztą – zapewniacie o swoich uczuciach do zbrzydzenia, a przy obiedzie nie dopuszczacie bodaj do wylizania waszych misek. To aż niesmaczny brak konsekwencji!

Po szóste – życzę wam, byście nie skazywali mnie na samotność – w waszym interesie. Badania wykazały, że nawet myszy odseparowane od pobratymców żyją w ustawicznym stresie. A wy mnie, najlepszego przyjaciela, izolujecie w budzie, w kojcu, na łańcuchu. Przypominam – jeszcze uprzejmie – jestem zwierzęciem stworzonym do życia rodzinnego. Nie wiem, czy zestresowana mysz zaatakuje kota, ale zestresowany pies pamięta tylko o tym, że pozostały mu zęby – także na najlepszych przyjaciół…

Po siódme – życzę, aby wreszcie opuścił was leń! Jak bez codziennego treningu chcecie dogonić zwierzynę? Proponuję wam na każdym spacerze zabawy w berka! A w domu skakanie po meblach – do czegoś chyba te przeszkody są? Jeśli sami popadacie w lenistwo, dajcie przynajmniej mnie coś do roboty. Mogę się zgodzić ostatecznie na bieganie za piłeczką, jeśli nie jesteście zdolni do wspólnego polowania na poważniejszą zdobycz.

Po ósme – życzę, abyście nie dawali fałszywego świadectwa, opowiadając o mnie. Ja naprawdę nie rozumiem wszystkich waszych słów i nie mam ochoty bezustannie walczyć w waszej obronie z całym światem. Stworzono mnie do współpracy w grupie, nie do samotnych walk. Jeśli czuję się słabszy – umiem ustąpić. Potrafię się bać i nie widzę w tym nic złego.

Po dziewiąte – życzę wam, abyście dotrzymywali słowa. Pamiętajcie, że to mnie przyrzekaliście wierność, miłość, szacunek i opiekę. Jeśli więc chcecie przynieść kogoś nowego pod nasz dach, to ten ktoś ma być najpierw moim psem, dopiero potem waszym – i tylko w takich granicach, na które ja się zgodzę.

Po dziesiąte – macie pretensje, że to życzenia wszystkiego najlepszego dla mnie, nie dla was? No chyba nie wierzycie w bezgraniczną wierność, całkowicie bezinteresowną miłość? Już dobrze, dobrze. Pomerdam ogonem, uśmiechnę się całym pyskiem i podstawię pod głaszczącą rękę miękko położone uszy. Przecież naprawdę życzę wam wszystkiego najlepszego – z jednym zastrzeżeniem: tylko to, co moim zdaniem jest dobre dla mnie, będzie najlepsze i dla was!

Wasz kochający pies