Z psem zawsze wygrywasz


W niedzielę na warszawskich Młocinach odbyły się szesnaste Wyścigi Psich Zaprzęgów organizowane przez Fundację Przyjaźni Ludzi i Zwierząt „CZE-NE-KA".

Zawody odbyły się pod patronatem Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów w randze ligi amatorskiej. Oprócz profesjonalnych sportowców w zawodach uczestniczyły również dzieci z niepełnosprawnością umysłową i fizyczną. Specjalnie dla nich zorganizowano specjalny bieg integracyjny. Tegoroczne hasło brzmiało – „biegaj razem z psem – zawsze wygrywasz”. Hasło nie było tylko metaforą, gdyż wszyscy uczestnicy, niezależnie od zajętego miejsca, otrzymywali nagrody ufundowane przez: „Echo miasta”, „Mojego Psa”, MOZiRON i ANIMAL SERVICE Dr. Samkowskiego.

W imprezie uczestniczyła też młodzież z tzw. „trudnych domów”. – Mogli zobaczyć tu inne podejście do zwierząt. Pełne miłości i opieki. Nie zawsze doświadczyli takiego w swoim rodzinnym środowisku – mówi Maria Czerwińska, prezes Fundacji „CZE-NE-KA”. – Nigdy dotąd nie przyjechało do nas tak wiele niepełnosprawnych dzieci. Było ponad 100 zawodników. Startowały nawet dziewczynki z Chin i Francji – dodaje.

Konrad Piskała