Za długie pazury u psa mogą mieć poważne konsekwencje!


Za długie pazury u psa mogą powodować nie tylko kulawizny i niechęć do ruchu. Jakie są skutki zaniedbania pazurów u czworonogów?

Psy to zwierzęta, które chodzą na opuszkach palców – do normalnego przemieszczania się nie potrzebne są im pazury. Dotykające ziemi opuszki mają za zadanie amortyzować wstrząsy podczas chodzenia, dzięki czemu zabezpieczają stawy przed urazami i przeciążeniami. Jednak nie każdy psiak samodzielnie ściera sobie pazury podczas spacerów na twardym podłożu. Niektóre psy potrzebują pomocy człowieka w utrzymaniu ich prawidłowej długości. Zbyt długie pazury mogą nie tylko zaburzać ruch czworonoga – zaniedbanie łap może nieść za sobą poważniejsze konsekwencje dla całego organizmu zwierzęcia.

fot. www.susangarrettdogagility.com | Po obcięciu pazurów zmieniła się cała postawa psa.

Za długie pazury psa to nie tylko kwestia estetyki

Większość opiekunów psów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak prawidłowo dbać o pazury pupila. Odpowiednio przycięte pazurki nie powinny dotykać ziemi, a chodzący po podłodze czy chodniku pies w ogóle nie powinien być słyszalny. Pazury, które dotykają podłoża, mogą być przyczyną zniekształcenia palców i łap czworonoga. Odgięte palce, opierające się na pazurach, absorbują wstrząsy powstające podczas poruszania się i ulegają zniekształceniu. W efekcie zmienić się może cała postawa psa, co negatywnie wpłynie na pracę mięśni i stawów. Dłuższe zaniedbania mogą doprowadzić do powstania zwyrodnień, kulawizny, przykurczy mięśni i trwałych uszkodzeń kości palców.

za długie pazury
fot. www.piesporadnik.pl/

Jak rozpoznać, że pazury są za długie?

Kiedy słyszysz, że łapki twojego psa zaczynają stukać, gdy pupil chodzi po domu, to najwyższy czas, by skorygować długość jego pazurów. Tempo ich przyrostu zależy od wielu czynników, nie sposób więc jednoznacznie określić, jak często powinny być przycinane. Niektóre czworonogi samodzielnie ścierają pazury i w ich wypadku żadne zabiegi nie są potrzebne. Natomiast inne psy wymagają obcinania nawet co tydzień. Ważne więc, by często kontrolować stan pazurów i ich długość. Dzięki dbałości o łapy czworonoga można uniknąć wielu problemów z układem ruchu, które pojawiają się zazwyczaj u psów starszych.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments