Zbadaj psa za złotówkę

Rusza program edukacyjny„Zdrowie na 4 łapach” zorganizowany przez Hill’s Pet Nutrition i Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt.

– Aby nasze psy były zdrowe, potrzebne są trzy rzeczy: zmiana zachowań… ich właścicieli, aktywność fizyczna oraz zmiana diety – mówi dr nauk wet. Michał Jank. Komentuje w ten sposób wyniki badań wskazujące, że ponad 40 proc. psów i kotów ma nadwagę, 80 proc. w wieku powyżej dwóch lat ma problemy z uzębieniem, 20 proc. ma trudności z poruszaniem się, a 80 proc. eutanazji jest następstwem problemów z zachowaniem.
Aby zmienić te statystyki, ruszył nowy program edukacyjny„Zdrowie na 4 łapach”. Kampanię organizuje producent żywności dla zwierząt Hill’s Pet Nutrition, wspierany przez Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt. Będzie ona trwała od września do końca 2008 r. W tym czasie możemy zgłosić się do wybranych przychodni weterynaryjnych na terenie całego kraju (lista na stronie www.zdrowiena4lapach.pl), których docelowo ma być 200, i za symboliczną złotówkę przeprowadzić badania kontrolne. Podczas tej wizyty stan zdrowia naszego zwierzaka zostanie oceniony w siedmiopunktowej skali, otrzymamy też plan szczegółowej opieki zawierający zalecenia lekarza weterynarii dotyczące dostosowania postępowania wobec pupila do jego indywidualnych potrzeb. Zadbamy w ten sposób o cztery fundamenty zdrowia psa: zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną, dobre samopoczucie oraz opiekę lekarską.
Zdaniem dr. nauk wet. Beaty Degórskiej jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że młode zwierzęta bawią się, skaczą i są w nieustannym ruchu, a sądzimy, że starsze wolą się wylegiwać na kanapie. To błędne zapatrywanie, jeśli bowiem starszy pies nie ma ochoty się ruszać, może to oznaczać, że coś mu dolega i należy się wybrać do lekarza. Rozwój wielu chorób cywilizacyjnych, na które cierpią nasze zwierzęta, można powstrzymać, jeśli diagnoza zostanie postawiona odpowiednio wcześnie. Dlatego warto wziąć udział w programie. Pierwsza szansa już w sobotę 6 września na Polach Mokotowskich w Warszawie między 12 a 16. Imprezę towarzyszącą poprowadzi Olga Bończyk.

Konrad Piskała