Zrób to po ludzku - Psy.pl - mamy nosa!

Zrób to po ludzku

Masz już dość sprzątania kociej kuwety, wszechobecnego żwirku i wydatków Naucz kota korzystać z muszli klozetowej!

Gdy Rebecca Rescate przeprowadziła się do Nowego Jorku, jej kotka Samantha miała już 11 lat. Rebecca nie mogła sobie poradzić z kocimi zapachami wciąż unoszącymi się w jej małym mieszkaniu. Przypadkiem dowiedziała się, że kot znajomego nauczył się samodzielnie korzystać z toalety. – Rozpoczęłam poszukiwania i szybko stwierdziłam, że od dawna można spotkać koty umiejące się załatwiać do klozetu, choć mało kto o tym słyszał – wspomina Rebecca. – Pomyślałam, że przydałoby się urządzenie, które pomogłoby właścicielom kotów wyszkolić je tak, by załatwiały się do muszli. W ten sposób powstało Citi Kitty.

Początki ze żwirkiem
Citi Kitty to plastikowa podkładka dopasowana kształtem do muszli klozetowej, mogąca udźwignąć ciężar około 10 kg. Jeśli kuweta naszego kota stała dotąd poza WC, to zanim zrobimy użytek z Citi Kitty, trzeba najpierw przenieść kuwetę w pobliże klozetu – aby zwierzę nauczyło się przychodzić za potrzebą do ubikacji. Citi Kitty możemy zacząć używać dopiero po kilku dniach przyzwyczajania kota do tego, że jego kuweta stoi w nowym miejscu. Na pierwszym etapie nauki na umieszczoną na muszli klozetowej podkładkę wysypujemy grubą warstwą kociego żwirku. Chowamy kuwetę i pokazujemy kotu nowocześniejszą wersję toalety. Początkowo po prostu wsadzamy go na nią, możemy też na zachętę zostawić tam smakołyk. Wiele kotów załatwia się do nowej „kuwety” jeszcze tego samego dnia. Problem w tym, że nam chodzi przecież o pozbycie się żwirku.

Sukces w miesiąc
Na kolejnym etapie nauki pracujemy nad tym, by kot zaczął się załatwiać bezpośrednio do muszli klozetowej. Stopniowo dziurawimy podkładkę, usuwając owalne wytłoczenia na jej powierzchni. Pierwszej małej dziurki kot często w ogóle nie zauważa. Jednak gdy ją powiększymy, może się zbuntować i zareagować brudzeniem w innych miejscach – dlatego nie można się spieszyć. Stopniowo kot powinien zacząć się załatwiać bezpośrednio do otworu, choć może mieć jeszcze problemy z ucelowaniem w niego. W miarę jak ubywa żwirku, powinien też zrezygnować z zakopywania odchodów. Przeciętny czas nauki według Rescate to trzy do sześciu tygodni.

Czy każdego kota można nauczyć korzystania z muszli klozetowej? Niestety nie. – Staramy się, aby szkolenie było coraz łatwiejsze – zapewnia Rebecca. – I mamy nadzieję, że kiedyś każdy właściciel kota będzie mógł nauczyć swojego podopiecznego tej przydatnej umiejętności.

Citi Kitty można kupić za pośrednictwem strony http://www.citikitty.com/. Koszt urządzenia wraz z wysyłką do Polski i instrukcją obsługi wynosi 49 dolarów

Sedes czy kuweta

Idealną „kuwetą” dla kota jest… szeroka, piaszczysta plaża. Dużo czys­tego piasku do grzebania i przestrzeń pozwalająca kręcić się do woli. A ponadto miejsce odsłonięte, w którym kot nie da się zaskoczyć. Nie tylko sedesowi, ale i kuwecie daleko do tego ideału. Przemysłowy żwirek ma przecież niewiele wspólnego z tym, co można znaleźć w naturze, a ciasny kąt łazienki – z bezpieczną przestrzenią.

W takiej sytuacji uczenie kota załatwiania się do klozetu nie wydaje się dużo bardziej nienaturalne niż zmuszanie go do korzystania z kuwety. Nie ma tu piasku, w którym dałoby się grzebać (niektóre koty drapią „zamiast” na przykład ściany w pobliżu) i kot musi uważać, żeby się nie ześlizgnąć z deski sedesowej, co utrudnia mu przyjęcie odpowiedniej pozycji. Ma jednak dużo miejsca do obracania się i nie ryzykuje włożenia łapy w brudny żwirek.

Niektóre koty najbardziej lubią się załatwiać do odpływu w wannie czy umywalce. Te osobniki są prawdopodobnie najlepszymi kandydatami do nauki korzystania z sedesu. Pamiętajmy jednak, że dbanie o zwierzę polega w znacznym stopniu na obserwowaniu go i szanowaniu jego indywidualnych upodobań. (Joanna Iracka, specjalistka od zachowań zwierząt)

Silikonowa rewolucja

Koty mogą się buntować nie tylko przeciwko zamianie kuwety na sedes, ale także przeciwko zmianie żwirku. Nagłe przejście np. na żwirek silikonowy, mniej roznoszący się po mieszkaniu niż żwirki tradycyjne, może spowodować, że kot zacznie się załatwiać w innych miejscach. Dlatego taką zmianę lepiej przeprowadzać powoli, mieszając początkowo żwirek dotychczas używany z nowym i stopniowo zmieniając proporcje.

Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników

Dodaj komentarz

Zaloguj się do swojego konta lub skomentuj anonimowo. Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *