Zwierciadło ciała


Oczy kota reagują na wiele chorób. Jakich? - pytamy dr. Jacka Garncarza, prowadzącego w Warszawie Okulistyczny Gabinet Weterynaryjny

Dlaczego wiele kotów ma tylko jedno oko?
Wbrew pozorom częściej wynika to nie z mechanicznego uszkodzenia oka, ale z zakażenia kociąt bardzo zjadliwym herpes wirusem. Około 80 proc. kotów, które do nas trafiają, ma infekcję spojówek wywołaną nim. Herpes wirus jest niezniszczalny w naturalnych warunkach i bardzo zaraźliwy – prawie wszystkie koty są jego nosicielami.

Ile z nich zachoruje?
Te mniej odporne, osłabione, np. żyjące w stresie – w schronisku, dużych skupiskach zwierząt, a także niektóre z tych, które zapadną na inną chorobę ogólnoustrojową lub były operowane. Wszystkie kocięta urodzone w piwnicach czy na działkach mają styczność z herpes wirusem. Jeśli są niedożywione, to zachoruje wiele z nich.

Taka choroba może się skończyć właśnie utratą oka?
Do pęknięcia gałek ocznych może dojść u kota, jeśli zostaną one dodatkowo zakażone bakteriami – zwłaszcza chlamydią. Nawet jeśli oko ocaleje, mogą wystąpić poważne i upośledzające wzrok powikłania: zrost spojówek czy narastanie spojówek na rogówkę lub trzecią powiekę. Kot widzi wtedy jak przez zaparowaną szybę.

Herpes wirus jest niebezpieczny dla ludzi?
Nie. Gdyby było inaczej, od dawna byłbym nim zarażony…

Koci katar wpływa na stan oczu?
Tak. To choroba dwóch wirusów, wirusa w pyszczku, w nosie, w gardle i właśnie herpes wirusa w oczach. Osłabione wirusami śluzówki i spojówki szybko się zakażają bakteriami i właściciel widzi objawy wywołane przez bakterie: ropę w oczach i w nozdrzach, zaczerwienienie dziąseł.

Czy również inne choroby rzutują na oczy kota?
Kocie oczy są bardzo wrażliwie na choroby ogólnoustrojowe. Szybko dochodzi wówczas do zapalenia błony naczyniowej gałki ocznej. To zapalenie powoduje dosyć duże zmiany wewnątrz oka – spada ciśnienie wewnątrzgałkowe, zmienia się kolor tęczówki, źrenica przestaje prawidłowo reagować na światło, oko robi się mętne. Może też dochodzić do zrostów, może odkładać się barwnik, który oddziela się od tęczówki i przykleja do soczewki albo tylnej powierzchni rogówki. Takim okiem kot gorzej widzi, a jeśli jest starszy, może wtórnie powstać jaskra.

Przyczyną tych objawów, widocznych w oczach, mogą być choroby innych organów: wątroby, nerek, przewodu pokarmowego. Silne zarobaczenie czy problemy z żołądkiem mogą powodować wysunięcie trzecich powiek. Często zdenerwowany właściciel przychodzi do nas z kotem, tymczasem wystarczy zwierzę odrobaczyć i trzecie powieki schowają się na swoje miejsce…

Jakie objawy powinny zaniepokoić właściciela?
Nadmierny wyciek łez podbarwionych na ciemnobrązowy lub brunatny kolor. Herpes wirus umiejscawia się w pobliżu naczyń krwionośnych i powoduje pękanie ich ścian oraz wylewanie kropli krwi do łez, która je zabarwia. Często hodowcy kotów perskich mówią, że każdemu persowi musi trochę cieknąć z oczu, co nie jest prawdą – to właśnie oznaka nosicielstwa herpes wirusa. Dziś ten wirus może zaatakować każdą rasę, a dawniej w ogóle nie notowaliśmy objawów klinicznych u kotów długonosych.

Czy któraś z ras jest bardziej podatna na herpes wirusa niż inne?
Właśnie persy. Przypuszcza się, że mają one predyspozycje genetyczne do łatwiejszego zarażania się tym wirusem. Jako jedyna rasa są też podatne na przenoszenie się herpes wirusa do rogówki, co może spowodować jej martwicę. Kota czeka wtedy długotrwałe leczenie, zwykle konieczna jest operacja. Część rogówki, która uległa martwicy, trzeba odciąć. To trudny zabieg, bo rogówka ma u kota około 0,5 milimetra grubości.

Wobec tych wirusowych problemów urazy mechaniczne wydają się mniej powszechne…
Dość często zdarzają się zadrapania, urazy w bójce z innych kotem, ugryzienia przez psa. Młode koty potrafią również same zrobić sobie krzywdę, nadziać się na coś ostrego… Ogromnie ważna jest wówczas szybka reakcja właściciela – każda zwłoka ogranicza bowiem nasze możliwości uratowania oka.

JAK DBAĆ O OCZY KOTA?

Jeśli kot ma wycieki z oczu, dobre efekty może dać przemywanie świetlikiem okulistycznym, można też podawać krople ze świetlika. Kotu źle reagującemu na wpuszczanie kropli do oczu nie należy podawać leku, zachodząc go od przodu, ale zza uszu. Jeśli wycieki są uporczywe, konieczna jest wizyta u weterynarza, diagnoza i indywidualne leczenie.