Zwierzęta i ludzie


Często narzekamy na przepisy ustanawiane przez urzędników i postanowienia sądów w sprawach dotyczących zwierząt. Jak się okazuje, nie są to tylko polskie bolączki…

W miasteczku Berbenno koło Bergamo (północne Włochy) od niedawna można mieć w domu tylko dwa psy i cztery koty. Ograniczenie wprowadziła miejscowa straż miejska. Za niepodporządkowanie się przepisom grozi grzywna w wysokości 500 euro za każdego ponadprzepisowego psa! Właściciele suczek, które powiły szczeniaki, są zwolnieni z opłat – ale tylko do czasu, gdy mama karmi swoje małe. Później psy trzeba wydać albo płacić za nie karę. Co ciekawe, według burmistrza miasteczka Alessandro Pellegrini przepisy mają wpłynąć na to, aby wszystkie zwierzęta domowe objęte były należytą opieką, a także zatrzymać rosnąca skalę bezdomności psów w okolicy.

Z kolei w Hiszpanii sąd odrzucił wniosek pewnego mężczyzny, który domagał się prawa do odwiedzania psa swej byłej małżonki. Elizabeth i Louis podczas rozwodu ustalili, że Louis będzie składał kobiecie wizyty, żeby móc zobaczyć się z golden retrieverem Yako. Mężczyzna złamał jednak umowę, bo przychodził w odwiedziny bez uprzedzenia. W efekcie była żona zabroniła mu się widywać z psem. Louis złożył sprawę do sądu. W pierwszej instancji wygrał, ale sąd apelacyjny uznał, że „przepisy o odwiedzinach nie są właściwe w przypadku zwierząt”.