Żywienie mieszane. Jak połączyć karmienie psa mokrą i suchą karmą?


Karmienie psa mokrą i suchą karmą wydaje się atrakcyjnym i urozmaiconym dla czworonoga sposobem żywienia. Czy to na pewno dobry pomysł? Jeśli tak, to jak taka dieta powinna wyglądać w praktyce?

Niektórzy opiekunowie psów karmią swoje czworonogi mokrą karmą. Inni wybierają suchą. Każdy ma swoje powody i powinien wybierać to, co najbardziej odpowiada jego pupilowi. Jest jednak też trzecia grupa. To osoby, które karmią – lub chcą to robić – zarówno karmą mokrą, jak i suchą. Łączenie tych dwóch rodzajów pożywienia ma swoją nazwę – to żywienie mieszane. Czy to rozwiązanie ma sens?

Zalety mokrej karmy

Karmy mokre, czyli takie, które kupujemy w puszkach lub saszetkach, zawierają ok. 75% wody. To świetna wiadomość, gdyż pies karmiony takim pożywieniem dodatkowo przyswaja niezbędną ilość płynów. Warto wiedzieć, że niektóre psy, zwłaszcza starsze, nie piją już tak chętnie jak szczeniaki, dlatego każdy sposób na nawodnienie jest dobry. Mokra karma ma też tę zaletę, że jest zawsze świeża – puszka czy saszetka, którą otwieramy, to zazwyczaj porcja na jeden lub dwa razy. Jedzenie nie ma więc się kiedy zepsuć. Poza tym mokre karmy cechuje wysoka smakowitość – oznacza to, że zasmakuje właściwie każdemu psu, nawet niejadkowi. Nie wszyscy zdają sobie też sprawę z tego, że karmy mokrej podaje się nawet cztery razy więcej niż suchej! To istotna informacja dla opiekunów głodomorów, którym za pomocą jedzenia z puszki można zaserwować dużo większy objętościowo posiłek.

Sprawdź mokrą karmę dla psa Natural Taste Kurka Wodna danie z kurczaka.

Zalety suchej karmy

Suche karmy są wygodne w podawaniu i łatwe w przechowywaniu. Są też ekonomiczne, więc to właśnie ten rodzaj żywienia wybierają najczęściej opiekunowie dużych psów. Warto mieć świadomość, że sucha karma to rodzaj koncentratu – choć garstka tego pokarmu może wyglądać niepozornie, ma w sobie dużo kalorii. Wartość kaloryczna suchej karmy jest cztery razy większa niż mokrej, dlatego – objętościowo – podaje jej się dużo mniej. Jedzenie to nie psuje się, pod warunkiem że prawidłowo je przechowujemy – w szczelnie zamkniętym worku, w suchym i chłodnym miejscu, w dodatku nie dłużej niż sześć tygodni od otwarcia.

Sprawdź suchą karmę dla psa Piper Animals Junior z indykiem.

Jak wprowadzić żywienie mieszane?

Najważniejsze, to działać z rozmysłem. Na żywienie mieszane nie możemy przejść z dnia na dzień, gdyż w ten sposób zafundujemy psu rewolucję żołądkową. Zmianę należy przeprowadzić stopniowo, powoli włączając psu do diety karmę, której nie zna (dla czworonoga żywionego suchą karmą nowością będzie karma mokra i na odwrót). Na zmianę przeznaczmy 7-10 dni, zwiększając z każdym dniem dawkę nowego pożywienia. Pamiętajmy, że produkty, które wybierzemy, muszą być pełnoporcjowe – na opakowaniu może też widnieć informacja, że są to karmy „zbilansowane”.

Zasady mieszania karmy mokrej i suchej

Dietetycy zalecają podawanie różnych rodzajów karmy w osobnych posiłkach. Oznacza to, że mieszanie w jednej misce mokrej z suchą to zły pomysł – wszystko dlatego, że pożywienia te inaczej pies trawi. Dlatego najlepiej przyjąć, że pies dostaje zawsze rano (mniej więcej o tej samej godzinie) porcję suchej karmy, a zawsze wieczorem – mokrej. Oczywiście może być na odwrót, ale jeśli ustalimy jakiś schemat, musimy się go trzymać. Kilkugodzinny odstęp pomiędzy posiłkami zapewni prawidłowe trawienie.

Ile jedzenia podawać?

Pozostaje kwestia ilości – skoro podajemy dwie różne karmy, jakie przyjąć dawkowanie? Powinniśmy zadbać o to, by pies dostawał taką ilość kalorii i składników mineralnych, jaka jest dla niego optymalna, czyli jaką by przyjmował, jedząc jedną karmę. Dla ułatwienia możemy jednak kierować się tabelami żywienia umieszczonymi na opakowaniach wybranych przez nas karm. Załóżmy, że podajemy psu dwa posiłki dziennie. Sprawdzamy więc, jaka jest dawka dzienna karmy suchej – i podajemy jej połowę – a także ile wynosi dawka konkretnej karmy mokrej – i podajemy jej również połowę, w innym posiłku.

Żywienie mieszane na przykładzie

Na koniec małe ćwiczenie – sprawdźmy na przykładzie, jak to powinno wyglądać. Mamy psa o imieniu Reksio, który waży 20 kg. Chcemy żywić go suchą karmą dla psa Luger’s z kurczakiem i jagnięciną oraz mokrą karmą dla psa Luger’s jagnięcina i wołowina z burakiem. Nasz Reksio ma jeść rano suchą, a pod wieczór – mokrą karmę. Według tabeli dawkowania powinien dostawać dziennie 285 g suchej karmy Luger’s , więc połowa tej dawki, którą damy mu na śniadanie, wynosi 142,5 g. Z kolei na kolację zamierzamy podawać mu mokry posiłek. Na opakowaniu można wyczytać, że dobowa ilość dla takiego psa jak Reksio to 2,5 puszki (czyli 1000 g). Na jeden posiłek Reksio powinien więc dostać 500 g mokrej karmy. Przy okazji doskonale widać, jak różni się kaloryczność i dawkowanie tych dwóch rodzajów karm!

Teraz żywienie mieszane nie powinno już mieć przez wami żadnych tajemnic. W ten sposób możemy karmić psa, który lubi urozmaicone żywienie, a przy tym mamy pewność, że będzie to dieta zbilansowana i bezpieczna mikrobiologicznie. Jeśli jednak obserwujemy, że naszemu psu to nie służy i mieszane żywienie jest dla jego organizmu zbyt obciążające, nie wahajmy się przejść na karmienie jednym rodzajem pożywienia.


Artykuł sponsorowany

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments