Psy.pl

reklama

Wyszukiwarka

Obaszar wyszukiwania
Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Forum

Tagi

Zanim kupisz labradora

Krystyna Habryń

21-04-2008

Mój Pies: 5/2008 (200)

strona: 62

Moda na te radosne, nieco zwaliste psy opanowała już nie tylko kraje, ale i kontynenty. Tym bardziej warto wiedzieć, że labrador to nie pies dla każdego!

Labrador retriever to duży, ciężki, ważący 30-40-kg, bardzo silny i ogromnie żywiołowy pies. Jeśli nie zostanie odpowiednio wychowany i wyszkolony, może przysporzyć niemałych kłopotów. Bez trudu przewróci człowieka podczas entuzjastycznego powitania. Na spacerach będzie wyrywał rękę i ciągnął właściciela tam, gdzie zechce, co zwłaszcza w zimie na śliskim chodniku może być bardzo niebezpieczne. Chętnie też przywita się z nieznajomymi, wskakując na nich ubłoconymi łapami...

Spacer lub... dziura w ścianie
Pies tej rasy potrzebuje bardzo dużo ruchu i zajęć umysłowych. Nie zadowoli się piętnastominutowym spacerem wokół bloku. Dorosłemu labradorowi trzeba zapewnić codziennie przynajmniej jeden dwugodzinny spacer, podczas którego będzie mógł pobiegać i popracować. Szczęśliwy labrador to wybiegany labrador. Jeśli nie damy mu szansy rozładowania energii w kontrolowany sposób, sam będzie musiał sobie z tym poradzić - zje kanapę, wydrapie dziurę w ścianie... Labrador nie potrzebuje domu z ogrodem. Potrzebuje natomiast właściciela mającego czas i ochotę, by go szkolić. Wybiegany labrador może zostać sam w domu na osiem godzin.

Błotne kąpiele i zdechłe myszy
Labradory uwielbiają wodę - w każdej postaci... Będą się świetnie bawić nad rzeką czy jeziorem, ale nie odpuszczą sobie także taplania się w śmierdzącym bajorku czy choćby umoczenia się w brudnej kałuży. Na szczęście ta miłość do wody przekłada się zazwyczaj na chętne poddawanie się kąpieli w wannie czy pod prysznicem.

Psy tej rasy to łakomczuchy - wiecznie głodne i patrzące tęsknym wzrokiem na wszystko, co się nadaje do jedzenia. Jest to cecha niezmiernie przydatna w czasie szkolenia, bo za maleńki przysmak chętnie zrobią to, o co je poprosimy. Trzeba jednak uważać, by nie utuczyć psa, bo labradory mają niestety skłonność do tycia. Ich łakomstwo przejawia się także w tym, że każde świństwo znalezione na spacerze - końska kupa czy zdechła mysz - jest dla nich przysmakiem.

Sierść pod skorupką jajka
Dwa razy w roku labradory bardzo intensywnie linieją. Przez kilka tygodni ogromna ilość sierści wala się w każdym zakamarku domu. Właściciele psów tej rasy utrzymują, że znajdują ją nawet pod skorupką jajka ugotowanego na twardo...

Nie będziesz tym jedynym
Labrador kocha wszystkich ludzi, a najbardziej tych, którzy chcą się z nim bawić albo mają coś dobrego w kieszeni. Przepada za dziećmi, ale nie można zapominać, że tak duży i silny pies może niechcący w zabawie dziecko popchnąć, przewrócić albo przygnieść swoim ciężarem. Zazwyczaj nie ma problemu z zostawieniem labka na jakiś czas u rodziny czy znajomych - nie będzie tęsknie wpatrywał się w drzwi. To wygodne, ale też często frustrujące dla właściciela, który chciałby być niezastąpiony.

Wiele osób planujących zakup labradora myśli, że to ponadprzeciętnie inteligentne zwierzęta, które już z natury są doskonale wychowane. Nic bardziej mylnego! Będą takie tylko wtedy, jeśli poświęcimy im odpowiednio dużo czasu i...nauczymy je takimi być.

BISZKOPT CZEKOLADCE NIERÓWNY?

Nie wszyscy hodowcy dostrzegają różnice w kondycji i usposobieniu labradorów o różnych umaszczeniach. Jednak zdaniem Beaty Radomskiej z hodowli Górska Fantazja najzdrowsze i najodporniejsze są labki czarne. Rzadziej zapadają na choroby uszu, a nawet mniej linieją. Biszkoptowe miewają skłonność do problemów skórnych, takich jak egzemy czy alergie. Czekoladowe - ze względu na recesywny gen - bywają bardzo różne, ale generalnie trudniej osiągnąć u psów o tym umaszczeniu dobre zdrowie i stabilność psychiczną.

 

JAK SENSOWNIE ZMĘCZYĆ LABRADORA

Choć labrador potrzebuje dużo ruchu, ze względu na zagrożenie dysplazją nie pozwalaj szczeniakowi na obłąkańcze gonitwy. Nie przesadzaj też z zabawą w aportowanie z młodym psem tej rasy, bo ostry start i ostre hamowanie powodują przeciążenie stawów. Pamiętaj, że labrador to nie sprinter, lecz zwierzak wyhodowany do spokojnej, długotrwałej pracy: tropienia, przynoszenia - i takie zajęcia staraj się mu zapewniać, zamiast bieganiny bez celu.
(Beata Radomska, hodowla Górska Fantazja)

Krystyna Habryń

Oceń artykuł

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.3
dodaj swoją opinię Komentarze: Opinii użytkowników: 2
  • 2013-11-05 01:58:21
    ~Kasia

    sporo prawdy, chociaż pomimo, że moja sunia uwielbia się ubrudzić i pozwiedzać pola i lasy od czasu do czasu, to jest bardziej leniwa i gdy tylko dostanie pozwolenie na wejście na łóżko, to żadna siła jej już z niego nie ściągnie (oprócz magii otwieranych drzwi do lodówki) :) i nie zgadzam się, że pozostawiony u rodziny pies nawet na czas krótki nie będzie leżał pod drzwiami, gdyż moja wybrała tatę za swojego pana i gdy tylko on wyjeżdża staje się smutna i osowiała, a jej ulubione miejsce jest pod obok drzwi. Jak już wróci, to śpi w legowisku :) Psy wspaniałe, przez pierwsze 3 lata szalone i lekkomyślne, ale jak w tym czasie poświęci się im czas i wychowa jak należy to stają się wspaniałymi przyjacielami ;)

  • 2013-02-25 19:10:17
    ~by susana

    bardzo przydało mi się to