06.07.2022
Pies albinos – jak się nim opiekować? Na co jest szczególnie narażony?
Klaudia i Robert Rejf "Trzy stopy w podróży"
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Albinizm nazywany również bielactwem niesie za sobą o wiele poważniejsze konsekwencje niż nietypowy wygląd. Zwierzęta i ludzie zmagający się z nim cierpią z powodu licznych dolegliwości. Dowiedz się więcej z naszego artykułu - na co szczególnie jest narażony pies albinos.
Fot. Shutterstock
- Czy każdy biały pies jest albinosem?
- Problemy zdrowotne dotykające psów albinosów
- Jak opiekować się psem albinosem?
W poradniku wyjaśniamy, czym jest albinizm oraz jak często dotyka zwierząt. Dowiesz się także, po czym poznać, że masz do czynienia z psem albinosem. Przedstawimy również najpoważniejsze dolegliwości zdrowotne, z którymi borykają się dotknięci tą mutacją genetyczną i podpowiemy, jak powinna wyglądać opieka nad chorym czworonogiem.
Schorzenie dotykające wszystkich zwierząt
Albinizm jest nieuleczaną chorobą genetyczną dotykającą zwierząt wszystkich gatunków. Wyróżnia się jego dwa typy:
- Pełny, charakteryzujący się nie tylko bladą skórą osobnika, lecz także pozbawioną pigmentu sierścią i czerwonymi oczami.
- Częściowy, w przypadku którego skóra również jest pozbawiona pigmentu, natomiast ogon, pysk i oczy mogą mieć naturalną barwę.
W naturze mutacja pojawia się bardzo rzadko, na co wpływa kilka czynników. Przede wszystkim gen za nią odpowiadający ma charakter recesywny, co oznacza, że muszą go posiadać oboje rodziców. W dodatku zwierzaki w nienaturalnej barwie są łatwymi ofiarami drapieżników, a słabo rozwinięty zmysł słuchu i wzroku nie ułatwia im ucieczki.
Czy każdy biały pies jest albinosem?
Nie sposób zdiagnozować albinizmu bez wykonania odpowiednich badań genetycznych. Jeśli zwierzak poza białą sierścią ma też niebieskie oczy, różowy nos, usta i powieki, prawdopodobieństwo jest stosunkowo duże. W przypadku, gdy są one ciemne, można wykluczyć obecność mutacji genu.
Najczęstsze problemy zdrowotne dotykające psów albinosów
Najpoważniejsze problemy zdrowotne u psów albinosów wiążą się z brakiem pigmentu w skórze. Sprawia to, że zwierzaki są znacznie bardziej narażone na działanie promieni słonecznych, a w konsekwencji na rozwinięcie się raka skóry. Poza tym u większości z nich zmysły wzroku i słuchu są słabo rozwinięte, a nierzadko zwierzęta są ślepe lub głuche. Albinizm wiąże się także z obniżonym poziomem odporności, w związku z czym psy obarczone tą mutacją genetyczną są bardziej narażone na infekcje.
Jak opiekować się psem albinosem?
Najważniejsza jest odpowiednia ochrona przed słońcem. Pies albinos powinien jak najkrócej przebywać na zewnątrz podczas słonecznych dni i wychodzić jedynie po nałożeniu kremu z filtrem UV dla zwierząt. Warto rozszerzyć ochronę o okulary przeciwsłoneczne, ponieważ wiele psów obarczonych tą mutacją genetyczną cierpi z powodu światłowstrętu.
Poza tym należy regularnie odwiedzać weterynarzy specjalizujących się w okulistyce i laryngologii, by kontrolować wzrok i słuch zwierzaka. Pogorszenie funkcjonowania tych zmysłów może wywoływać różnego rodzaju zaburzenia behawioralne. Rekomenduje się również częstsze wykonywanie przeglądów zdrowia ze względu na wyższe ryzyko rozwinięcia się różnego rodzaju chorób oraz infekcji.
Żyjemy w drodze, a do Polski zamiast pamiątek przywozimy bezdomne zwierzaki. Promujemy ideę adopcji, wyjazdów z psem, weganizmu i etycznych podróży. Przygody z wypraw opisujemy na naszym blogu oraz kanałach social media.
Zobacz powiązane artykuły
29.10.2024
Dlaczego pies liże rany?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jako psiarz na pewno wiesz, że psy lubią lizać wszystko. A co w sytuacji, gdy pies liże swoje rany? Pozwalać mu na to, czy może jednak nie?
undefined
27.09.2024
Czy pies wie, że dziś wtorek? Głupie pytania – mądre odpowiedzi!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Między lekturą jednego a drugiego poradnika przychodzą nam czasem do głowy pytania, na które trudno znaleźć w nich odpowiedzi – a my spróbowaliśmy ich poszukać!
undefined
10.09.2024
Psie ziewanie prawdę ci powie! Co pies nam mówi, gdy ziewa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedy ziewa człowiek, śmiało możemy założyć, że jest on zmęczony lub znudzony. Z psami jest jednak trochę inaczej. Co jeszcze może oznaczać psie ziewanie?
undefined