15-latka szkoli psy asystujące


Wyszkoliła już pięć psów, właśnie rozpoczęła pracę z szóstym – Morgan Riley z Glen Ellyn w stanie Illinois w Stanach Zjednoczonych ma zaledwie 15 lat.

Co roku dziewczynka przyjmuje nowego szczeniaka od organizacji Canine Companions for Independence (CCI) – Psi Partnerzy Niezależności. Szczenię trafia do jej domu latem i pozostaje tam przed 18 miesięcy, podczas których Morgan Riley z nim pracuje. Po tym czasie zwierzę staje się psem asystującym osobom niepełnosprawnym.

Skąd taka pasja u 15-latki? Jak sama mówi, kiedyś spotkała w kościele osobę, która zajmowała się szkoleniem psów asystujących. Ponieważ kocha czworonogi, nie wahała się długo, gdy okazało się, że może pomóc. Początkowo wraz z trenerami uczyła psy tylko pojedynczych elementów, aż po dwóch latach pierwszy zwierzak trafił pod jej skrzydła.

Mama Morgan Christina Riley mówi, że szkolenie szczeniąt na psy asystujące to odpowiedzialność, która ciąży na jej córce 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Jednak jak każda trudna praca opłaca się. Trzy z pięciu wyszkolonych przez nią szczeniaków pomaga już osobom niepełnosprawnym, a jeden doskonale sprawdza się w dogoterapii. Według Christiny Riley zazwyczaj 30 proc. szczeniąt, które rozpoczynają szkolenie, kończy je z sukcesem, wynik jej córki jest więc znakomity.

Praca dla CCI daje Morgan Riley największą satysfakcję wtedy, gdy widzi, jak pies, którego wyszkoliła, trafia do kogoś, kto go naprawdę potrzebuje. AW