20 psów odebranych w wyniku interwencji w schronisku w Kotliskach


Rekordowa liczba zgonów w schronisku w Kotliskach od dawna niepokoiła miłośników zwierząt z tego rejonu. Władze przytuliska nie zgadzały się na pomoc wolontariuszy, nie działały też aktywnie w sprawie adopcji zwierzaków. Liczne inspekcje wskazywały uchybienia, ale dopiero teraz udało się przełamać impas. Do schroniska wkroczyli obrońcy zwierząt, zabierając od razu 20 psów.

Głosy, że w przytulisku Przyjaciel w Kotliskach koło Kutna źle się dzieje, odzywały się od kilku lat. Już w 2011 roku jedna z osób usiłujących zaoferować pomoc wolontariacką pisała, że w schronisku jest „zimno, brudno i ciemno”, choć zauważała, że w kojcach znajduje się przynajmniej słoma. Władze placówki konsekwentnie odrzucały pomoc, niechętnie wpuszczały osoby postronne na swój teren, nie zezwalały na fotografowanie psów. Nie robiły również nic, aby zachęcać do ich adopcji. Na przepełnienie nie narzekały, bo dużo psów umierało, robiąc miejsce następnym – tzw. współczynnik padnięć wynosił tu 63 proc. (w statystycznym polskim schronisku jest on na poziomie 15 proc.!).

W kwietniu 2015 roku udało się wreszcie sytuacją w placówce zainteresować prokuraturę – po tym, jak trzykrotnie odmawiała wszczęcia postępowania w tej sprawie. W rezultacie kontroli i oceny stanu schroniska w sierpniu wydano oficjalny zakaz przyjmowania następnych zwierząt do czasu usunięcia wszystkich nieprawidłowości.

W środę 26 sierpnia na teren przytuliska wkroczyła policja w asyście powiatowego lekarza weterynarii i członków organizacji prozwierzęcych, którzy złożyli doniesienie o podejrzeniu znęcania się nad zwierzętami. Odebrano na razie 20 psów, które były w najgorszym stanie: miały niezagojone rany, źle zrośnięte kończyny. Podczas interwencji wykonanie dokumentacji wyglądu obiektu umożliwił działaczom zaopatrzony w kamerę dron, który latał nad schroniskiem.

To bardzo niepokojące i smutne zarazem, że żadna z 50 gmin, z którymi schronisko w Kotliskach miało podpisane umowy o przyjmowaniu zwierząt, nie sprawdzała, czy psy są sterylizowane i w jakich warunkach przebywają, choć uchwały gmin w tej sprawie były jednoznaczne. Z chwilą przyjęcia psa do Kotlisk kończyło się zainteresowanie nim ze strony gminy. PŁ

Oto film o inspekcji w Kotliskach łódzkiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, która odbyła się tu w kwietniu tego roku:

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments