4,6 km na rowerze ciągniętym przez psa


Druga edycja zawodów Pucharu Europy w Bikejoringu (4-5 października) zgromadziła około 40 zawodników z Polski i zagranicy.

Bikejoring jest rozgrywaną na dystansach sprinterskich dyscypliną sportu zaprzęgowego, w której jeden lub dwa psy ciągną rower (połączone są z nim liną z amortyzatorem). Na starcie w Klubie Jeździeckim Huzar w Józefowie koło Żyrardowa stawiło się pięciu medalistów ostatnich mistrzostw Europy z najlepszą zawodniczką naszego kontynentu Soną Klikarovą na czele. Trasa miała długość około 4,6 km i dość trudną nawierzchnię: miejscami biegła po trawie, było też sporo wystających korzeni. Nie pozwalało to na rozwinięcie maksymalnych prędkości, zatem średnia najlepszego zawodnika Piotra Rakoskiego wyniosła ok. 29 km/h.
Wśród mężczyzn bezkonkurencyjny okazał się Piotr Rakoski (Grey) przed Michałem Świderskim (Grey) i Marcinem Świerżewskim (Husky Fan). W kategorii kobiet tryumfowała Sona Klikarova, druga była Kamila Liskova (obie z Czech), a trzecia Beata Pawłowska (Grey). W klasyfikacji masters zwyciężył Janusz Królikowski (Biały Kieł) przed Grzegorzem Liszką (Grey) i Grzegorzem Janczewskim (Grey). Najlepszym juniorem został Piotr Rakoski (Grey) przed Martyną Piecko (Travois) i Wojtkiem Macem (Nome).

W tym roku po raz pierwszy została rozegrana konkurencja SC1, w której zamiast roweru do ścigania używa się hulajnogi. Bezkonkurencyjna okazała się w niej Czeszka Dita Vosmanska, drugi był Michał Świderski (Grey), a trzeci Kazimierz Kałat (Sokół).

Zwycięzcy odjechali nowymi rowerami marki Wheeler, z workami karmy Hills pod pachą. Łączna pula nagród przekroczyła 15 tys. zł.
Organizatorem zawodów był Klub Sportu Psich Zaprzęgów Grey. Wyniki i zdjęcia na www.2008.bikejoring.pl
(MŚ)