07.01.2010
Do Berlina z kagańcem
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Obowiązujący od 1 stycznia przepis, zgodnie z którym wszystkie psy (nawet rasy miniaturowe) podróżujące komunikacją publiczną na terenie Berlina i Brandenburgii muszą posiadać kaganiec, podzielił niemiecką opinię publiczną.
O przepisie berlińczycy dowiedzieli się zaledwie kilka dni przed jego wejściem w życie. – Wiele osób nie zdążyło kupić kagańca, bo w sklepach ich brakowało – mówi Herbert Simiot z berlińsko-brandenburskiego oddziału Niemieckiego Związku Kynologicznego (VDH). I dodaje, że dla mopsów, maltańczyków, bokserów angielskich oraz dla bardzo małych psów kagańce po prostu nie istnieją. – Prowadzimy rozmowy z władzami Berlina na temat zmiany tych przepisów – zaznacza Simiot.
Jeszcze do niedawna w kagańcach musiały podróżować jedynie duże oraz agresywne psy. Przedstawicieli mniejszych ras można było przewozić w specjalnych pojemnikach lub otwartych torbach. Od początku tego roku małe psy mogą być transportowane jedynie w zamkniętym pojemniku (wówczas nie płacimy za przejazd zwierzaka) lub w kagańcu (po wykupieniu zniżkowego biletu).
Przepisy zmieniono na wniosek jednego z przewoźników publicznych w Brandenburgii. – Nawet małe psy podróżujące publicznymi środkami transportu mogą reagować agresywnie w sytuacji stresowej – argumentuje Elke Krokowski, rzeczniczka prasowa spółki VBB zrzeszającej regionalnych przewoźników transportu publicznego. Krokowski zaznacza, że nowe przepisy nie narzucają kar pieniężnych na właścicieli psów bez kagańca. Kontrolerzy i kierowcy autobusów mogą sami decydować, czy będą egzekwować założenie kagańca, czy też wyproszą podróżnego z pojazdu.
Większość mieszkańców Berlina i Brandenburgii uznaje przepis za bezsensowny. Według ankiety internetowej berlińskiego dziennika „Der Tagesspiegel” przeciw kagańcom wypowiedziało się 56 procent badanych, za było 44 procent respondentów. Podobnie uważają władze innych niemieckich metropolii. Według doniesień prasowych żadne inne niemieckie miasto nie ma zamiaru naśladować berlińskich przepisów.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
07.12.2023
Uratował psa przed mrozem. Bezskutecznie szukał pomocy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Mężczyzna z Małopolski uratował przed mrozem zaniedbanego psa, który prawdopodobnie został porzucony. Niestety służby, które w praktyce mają pomagać, zignorowały prośbę mężczyzny.
undefined
05.12.2023
Od ponad roku przebijał opony. Sprawcą okazał się pies
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
We Włoszech w prowincji Isernia od ponad roku poszukiwano sprawcy serii przebić opon. Po długim śledztwie okazało się, że za „zbrodnie” odpowiedzialny jest... pies. Teraz koszty naprawy ponieść musi opiekunka czworonoga, która również zgłosiła szkodę.
undefined
02.12.2023
Pies ugryzł strażnika miejskiego. Opiekunka była pijana
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W Ligocie doszło do niebezpiecznej sytuacji. Jednego ze strażników miejskich ugryzł pies. Opiekunka czworonoga miała 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Funkcjonariusze zatrzymali kobietę, a psa przewieźli do schroniska.
undefined