23.06.2005
Psy z ojczyzny Conrado
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy hiszpańskich ras przeważnie nie nadają się dla początkujących właścicieli. Nie wszystkie też można spotkać w Polsce. Oto niektóre z nich
fot. Shutterstock
Mastif hiszpański (II gr. FCI)
Od średniowiecza pomagał w wypasaniu stad owiec, dziś także towarzyszy pasterzom, a ponadto pilnuje gospodarstw.
To pies bardzo duży, masywny, ale proporcjonalnie zbudowany, o mocnym kośćcu; wysokość psów w kłębie min. 77 cm, suk min. 72 cm; sierść gęsta, gruba, średniej długości, gładka; każde umaszczenie dopuszczalne, ale wyżej cenione jednolite: żółte, płowe, czerwone, czarne, wilczaste, a także kombinacje tych kolorów, pręgowane i łaciate, dopuszczalne białe znaczenia.
Ma zrównoważony charakter, cechuje go odwaga, nieufność wobec obcych, stanowczość i nieustępliwość. To doskonały stróż, intruzów częściej odstrasza okazałym wyglądem niż agresją, ale sprowokowany potrafi być bardzo gwałtowny. Trudny w szkoleniu, nie jest psem dla każdego, potrzebuje doświadczonego i odpowiedzialnego właściciela; najlepiej czuje się w domu z ogrodem.
Mastif pirenejski (II gr. FCI)
Dawniej używano go do obrony przed drapieżnikami, głównie wilkami i niedźwiedziami, obecnie najczęściej pełni funkcję stróża. To pies bardzo duży, harmonijnie zbudowany, bardzo silny; minimalna wysokość psów w kłębie 77cm, suk 72 cm; sierść gęsta, gruba, średniej długości; maść biała, zawsze z dobrze zaznaczoną maską wokół oczu, mogą występować łaty w kolorze złotożółtym, brązowym, czarnym, srebrnym, jasnobeżowym, piaskowym lub marmurkowym.
Jest spokojny i przyjacielski wobec ludzi, ale jednocześnie odważny i nieustępliwy, gdy zajdzie taka potrzeba. Zwykle z pobłażaniem traktuje mniejsze czworonogi. Inteligentny, dość chętnie się uczy. Doskonale poradzi sobie w roli stróża. Potrzebuje domu z ogrodem, konieczny jest jednak bliski kontakt z rodziną.
Dogo Canario (II gr. FCI – rasa uznana wstępnie)
Pochodzi z wysp Teneryfa i Gran Canaria, został wyhodowany do pilnowania gospodarstw i zaganiania stad bydła, używano go także do walk psów. Wyhodowano go z krzyżówek bardino majorero z molosami przywiezionymi na Wyspy Kanaryjskie.
To pies średniej wielkości, proporcjonalnie zbudowany; wysokość psów w kłębie 59-64 cm, suk 55-59 cm; sierść krótka, twarda, bez podszerstka; aść pręgowana od ciemnoszarej do płowej, dopuszczalne białe znaczenia na piersi i końcach łap.
Jest wierny i opiekuńczy wobec dzieci. Pojętny, chętny do nauki i pracy, świetnie sprawdza się w roli stróża i obrońcy. Choć nie jest typowym psem do towarzystwa, to doskonale dostosowuje się do tej roli. Wymaga doświadczonego opiekuna, starannego wychowania i wczesnej socjalizacji.
Ca de bou – pies z Majorki (II gr. FCI)
Pochodzi od psów używanych w XVIII w. w Hiszpanii do walk psów i szczucia byka. To pies średniego wzrostu, o nieco wydłużonej sylwetce, mocny, silny i potężnie zbudowany; wysokość psów w kłębie 55-58 cm, suk 52-55 cm; włos krótki, szorstki w dotyku, z gęstym podszerstkiem; maść pręgowana, płowa lub czarna, dopuszczalne białe znaczenia na piersi, łapach i głowie, pożądana czarna maska.
Jest spokojny, zrównoważony i pewny siebie. Przyjazny wobec ludzi, dobrze czuje się w rodzinach z dziećmi. Ma silny instynkt terytorialny i jest doskonałym stróżem. Problem mogą stanowić jego kontakty z innymi psami – dotyczy to głównie samców. Inteligentny, chętnie się uczy. Wymaga zrównoważonego właściciela i konsekwentnego wychowania.
Inne rasy hiszpańskie
- ca de bestiar (owczarek z Majorki), I gr. FCI
- galgo español (chart hiszpański), X gr. FCI
- owczarek kataloński, I gr. FCI
- perdiguero de Burgos (wyżeł hiszpański z Burgos), VII gr. FCI
- perro de agua español (hiszpański pies wodny), VIII gr. FCI
- podenco canario (podenco kanaryjski), V gr. FCI
- podenco ibicenco (podenco z Ibizy), V gr. FCI
- sabueso español (gończy hiszpański), VI gr. FCI
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Zrób coś wyjątkowego na Święta – dołącz do akcji #CharytatywnaChoinka!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy obdarowujemy bliskich prezentami i dzielimy się ciepłem. A co z tymi, którzy nie mają rodziny ani domu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato w ramach projektu „Karmimy Psiaki”, każdy z nas może sprawić, że zwierzęta w schroniskach poczują magię Świąt. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, w której pomagamy czworonożnym podopiecznym z całej Polski.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla pupila? Poradnik zakupowy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwierzęta domowe mają dobroczynny wpływ na ludzi. Badania dowodzą, że kontakt z czworonogami redukuje stres, pozwala rozładować napięcie, zachęca do aktywności fizycznej. Zwierzęta uczą swoich opiekunów empatii, okazywania uczuć. Miłości psa czy kota nie do się porównać z niczym innym, pupile kochają bezwarunkowo.
undefined
28.10.2024
"Postaw na łapy. Dosyp coś od siebie"! Ruszyła akcja wsparcia zwierząt z terenów powodziowych
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już dziś dobiega końca akcja, w której Radio 357 i marka Biofeed połączyły siły, by wesprzeć zwierzęta w schroniskach dotkniętych skutkami powodzi w Polsce. Inicjatywa zakłada, że każde 15 zł przekazane przez patronów radia, to kilogram karmy przekazany przez darczyńców, a BIOFEED dokłada od siebie drugi kilogram!
undefined