28.12.2022
Uwaga na fejki – nikt nie chce masowo zabijać psów i kotów, by zmniejszyć ślad węglowy
Klaudia i Robert Rejf "Trzy stopy w podróży"
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Masowy mord psów i kotów dla dobra planety – newsy o takiej treści obiegły cały Internet, budząc przerażenie wśród opiekunów zwierząt. Na szczęście nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością. Dlaczego więc się pojawiły? Sprawdź!
Fot. Shutterstock
Wpływ działalności człowieka, a co za tym idzie także zwierząt domowych i gospodarskich, coraz częściej staje się popularnym tematem. Niestety wśród wielu istotnych artykułów oraz wiadomości, można znaleźć także informacje nie tylko wprowadzające w błąd, ale całkowicie nieprawdziwe. Co warto wiedzieć na ten temat?
Jak powstał fejk?
„Światowe Forum Ekonomiczne chce uboju milionów psów i kotów, by zmniejszyć ślad węglowy” – artykuły o takim nagłówku obiegły cały Internet. Portal newspunch.com opatrzył je chwytającym za serce zdjęciem z wizerunkiem szefa WEF Klausa Schwaba na tle przerażonego szczenięcia w klatce. Użytkownicy portali społecznościowych zawrzeli, w komentarzach pojawiła się nie tylko mowa nienawiści, ale także poważne groźby.
Wcześniej wspomniany portal, by podnieść wiarygodność artykułu, umieścił w nim spreparowany wpis o treści „Wyeliminowanie posiadania zwierząt domowych zmniejszy niebezpieczne odzwierzęce ślady węglowe, które przyczyniają się do zmian klimatycznych”, który rzekomo miał pochodzić z Twittera World Economic Forum, jednak w rzeczywistości nigdy się tam nie pojawił.
Wiarygodne źródła to podstawa
Co ciekawe autor wcześniej wspomnianego fejku umieścił w swoim tekście odnośniki do dwóch artykułów pochodzących CNN oraz Bloomberga, a zatem wiarygodnych źródeł. Jednak w ich treści nie znajdują się żadne informacje mające nawoływać do mordowania czy eutanazji czworonogów.
W artykule zatytułowanym „Nasze zwierzęta domowe są częścią problemu klimatycznego. Te wskazówki pomogą Ci zminimalizować ślad węglowy”, autorzy nawołują do świadomej adopcji zwierząt, ograniczenia wytwarzanych przez nich odpadów oraz zmiany ich diety na bardziej przyjazną środowisku.
Z kolei drugi artykuł o tytule „Inflacja boli najbardziej, jeśli zarabiasz mniej niż 300 tys. dolarów. Oto jak sobie radzić” nawet nie poruszał kwestii śladu węglowego. Autorka tekstu jako jeden ze sposobów oszczędzenia pieniędzy w trakcie kryzysu podała rezygnację z chemioterapii u śmiertelnie chorych zwierząt. Leczenie zaawansowanych nowotworów u czworonogów wciąż wywołuje wiele kontrowersji, jednak eutanazja w takim przypadku nie ma nic wspólnego z przeprowadzaniem masowych mordów.
Prokremlowska dezinformacja wypuszcza kolejne fejki
Fejk o uboju milionów zwierząt nie jest pierwszą nieprawdziwą informacją rozpowszechnianą przez newspunch.com. Według portalu BuzzFeed stanowi on drugie co do wielkości źródło dezinformacyjnych postów na Facebooku, a organizację walczące z eliminacją takich treści z Internetu oskarżają twórców witryny o współpracę z Kremlem.
Wszystkie artykuły znajdujące się na newspunch.com mają na celu tworzenie podziałów między Europejczykami oraz wzbudzanie paniki wśród obywateli. Przed udostępnieniem podobnych treści pamiętaj o tym, że takim działaniem wspierasz funkcjonowanie terrorystycznego państwa. Zawsze szukaj informacji w sprawdzonych portalach powołujących się na wiarygodne źródła.
Żyjemy w drodze, a do Polski zamiast pamiątek przywozimy bezdomne zwierzaki. Promujemy ideę adopcji, wyjazdów z psem, weganizmu i etycznych podróży. Przygody z wypraw opisujemy na naszym blogu oraz kanałach social media.
Zobacz powiązane artykuły
25.09.2023
Kim była dogxim? Przypadek sprawił, że świat poznał niezwykłą hybrydę
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Gdyby nie fakt, że została potrącona przez samochód, z pewnością nigdy byśmy jej nie poznali. "Dogxim" to niezwykłe zwierzę, które stało się przedmiotem badań. Do dzisiaj pozostaje wiele pytań. Również jej śmierć jest zagadką.
undefined
19.09.2023
Seria zatruć w Warszawie. Groźna choroba atakuje psy?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Seria zatruć, z którą mierzą się psy i ich opiekunowie, opanowała Warszawę. Niestety nie wszystkie czworonogi udało się uratować. Prawdopodobnie przyczyną może być woda. Weterynarze ostrzegają i apelują o ostrożność.
undefined
17.09.2023
„Opiekunie! Ucz się, ucz”! Wywiad z Mikołajem Kołuckim, autorem książki „Poradnik dla właściciela psa”
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Poradników nigdy za wiele! Dlaczego poszerzanie i uaktualnianie swojej wiedzy na temat zwierząt jest ważne? Bo wszystkim nam zależy na szczęściu i zdrowiu swoich pupili. Rozmawiamy z lek. wet. Mikołajem Kołuckim, autorem książki „Poradnik dla właściciela psa”.
undefined