24.02.2023
Handling psa na wystawie – czy warto zatrudnić handlera dla psów?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Handling psa, czyli prawidłowe prezentowanie zwierzaka na wystawie, to niełatwe zajęcie. Wielu hodowców decyduje się wynająć do tego celu specjalistę. Handler sprawi, że każdy pies na ringu będzie prezentował się doskonale.
fot. Shutterstock
- Jak prezentować psa na wystawie?
- Czym jest handling psa?
- Dlaczego handling psa jest taki ważny?
- Czym zajmuje się handler psów?
- Ile kosztuje wynajęcie handlera dla psa?
- Jak zostać handlerem psów?
Udział w wystawie psów rasowych to obowiązek każdego, kto chciałby prowadzić hodowlę psów. Jednak nawet najpiękniejszy pies może zostać zdyskwalifikowany, jeśli nie będzie właściwie zachowywał się podczas pokazu! Na czym polega handling psa? I czy warto skorzystać z usług profesjonalnego handlera psów?
Jak prezentować psa na wystawie?
Wystawy psów mają za zadanie ocenić rasowe czworonogi pod kątem zgodności ze wzorcem i wykluczyć z dalszej hodowli psy chore lub mogące przekazać potomstwu wadliwe geny. Rolą sędziego kynologicznego jest ocena sylwetki, wielkości i umaszczenia psa oraz obserwacja sposobu poruszania się zwierzaka i ocena prawidłowości jego zgryzu.
By pies odpowiednio zaprezentował się na pokazie, musi być nie tylko wypielęgnowany, ale także nauczony odpowiedniego zachowania, które umożliwiać będą sędziemu ocenę. Do niezbędnych umiejętności psa wystawowego należą:
- utrzymanie postawy wystawowej przez określony czas – stanie nieruchomo na równo ustawionych nogach, z wyprostowaną szyją i wzrokiem skierowanym przed siebie,
- eleganckie i swobodne poruszanie się przy nodze osoby trzymającej smycz – bez szarpania się, wyprzedzania, podskakiwania czy oglądania się za siebie,
- bezwzględne ignorowanie rozproszeń – w szczególności innych psów obecnych podczas pokazu,
- akceptowanie dotyku obcych osób, które będą oglądać psu zęby i dotykać inne wrażliwe części jego ciała.
Niepoprawne zachowanie psa podczas pokazu (niewłaściwe ustawienie podczas oceny, łatwe rozpraszanie się) wpłynie negatywnie na ocenę czworonoga. Natomiast przejawianie jakiejkolwiek agresji, zaczepianie innych psów czy szarpanie się na smyczy może skutkować nawet dyskwalifikacją i wyproszeniem z ringu.
Czym jest handling psa?
Handling psa to sposób prezentowania psa podczas wystawy. Obejmuje on znajomość zasad obowiązujących na ringu i kolejności prezentacji w pozycji statycznej i w ruchu. To także takie kierowanie zwierzakiem, by pies przyjął najkorzystniejszą postawę i elegancko poruszał się w kłusie.
Dlaczego handling psa jest taki ważny?
Wystawca, który popełnia błędy podczas prezentacji psa, uniemożliwi czworonogowi właściwą prezentację. Potknięcie się podczas biegu, pomylenie kierunku marszu lub ustawienie psa pyskiem w złą stronę utrudni pracę sędziemu i negatywnie odbije się na ocenie zwierzaka. Odpowiedni handling psa na wystawie jest więc rzeczą równie ważną, jak wrodzone cechy zwierzaka. Brak kontroli nad zachowaniem psa może również zaburzyć cały przebieg pokazu, a nawet sprowokować niebezpieczną sytuację!
Czym zajmuje się handler psów?
Nauczenie psa wymaganych umiejętności i poprawnego zachowania w tłumie innych czworonogów nie jest łatwym zadaniem. Wymaga od hodowcy czasu, doświadczenia i opanowania. Samo zaprezentowanie zwierzaka również bywa wyzwaniem, szczególnie dla osób stresujących się publicznymi wystąpieniami. Z tego względu handling psa powierzany jest często zawodowym handlerom.
Handler psów to osoba, która profesjonalnie zajmuje się handlingiem psów na wystawie. Specjalista w tej dziedzinie:
- zna przebieg pokazów i zasady wystawiania psów danej rasy,
- wie, jakie zachowania psa są najbardziej cenione przez sędziów kynologicznych,
- potrafi dobrać tempo marszu i biegu do sposobu poruszania się danego psa,
- umie nauczyć psa komend ułatwiających jego prezentowanie na wystawie,
- potrafi szybko zauważyć największe zalety i wady danego czworonoga,
- wie, jak zdobyć zaufanie psa i sprawić, by na ringu zwierzak poruszał się pewnym, swobodnym ruchem.
Handlerzy psów często specjalizują się w wystawianiu konkretnych ras lub grup. Znajomość specyfiki rasy, jej charakteru i szczegółowych wymagań podczas jej prezentacji pozwala handlerowi na skuteczne przygotowanie psa do wystawy i wyeksponowanie jego najlepszych cech.
Niektórzy handlerzy nie ograniczają się do „obsługi” psa na ringu. Często także budują relację z czworonogiem, uczą go wystawowych zachowań i zapewniają psu transport na wystawę czy do groomera. W USA popularne jest natomiast powierzanie handlerowi psa na kilka tygodni, a nawet miesięcy przed wystawą.
Ile kosztuje wynajęcie handlera dla psa?
Cena usług profesjonalnego handlera zależna będzie od jego renomy, zakresu jego usług i rangi wystawy, do jakiej handler ma przygotować psa. Sam handling psa na wystawowym ringu to koszt około 200 zł. Wszelkie dodatkowe koszty, takie jak przygotowanie psa do wystawy czy transport na wystawę ustalane są indywidualnie.
Jak zostać handlerem psów?
Wiele szkół dla psów i ich opiekunów prowadzi zajęcia z handlingu. Są one najczęściej skierowane do osób, które chciałyby samodzielnie i prawidłowo wystawiać psy podczas pokazów. Kurs handlingu psa obejmuje zazwyczaj zajęcia na placu lub w sali szkoleniowej i treningi w różnych rozproszeniach – w parku lub na samej wystawie.
Karierę profesjonalnego handlera psów warto zacząć od wystawiania własnego pupila. Dzieci poniżej 18 roku życia mogą wziąć także udział w organizowanym przez ZKwP konkursie Młodego Prezentera. Zajęcia te przeznaczone są dla dzieci osób będących członkami ZKwP.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
06.12.2024
Dlaczego psy lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Wiele czworonogów wprost uwielbia masowanie po brzuchu czy drapanie za uchem. Co sprawia, że psy tak bardzo lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
undefined
04.12.2024
Obalamy najczęściej powtarzane mity o rasach psów!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Niektórym rasom przypisuje się wyjątkowe, niemal nieprawdopodobne cechy. Jednak nie zawsze jest to prawdą… Oto mity o rasach psów, które mogłeś uważać za pewnik!
undefined
04.12.2024
Czy krzyczenie na psa robi mu krzywdę?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dlaczego krzyczenie na psa i stosowanie kar podczas szkolenia nie pomogą ci wychować pupila? Sprawdź, co o karaniu psów mówią najnowsze badania!
undefined