12.11.2023
Psy podobne do wilka – TOP 10 ras, które warto znać
Paulina Grzybowska
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Coraz więcej jest informacji o tym, że ludzie widują na spacerach czy nawet w miastach... wilki. Wiele z tych przypadków to jednak tylko psy podobne do wilków. Warto znać te rasy, aby nie popełnić podobnego błędu.
fot. Shutterstock
Jak wygląda wilk?
Wilk to gatunek, u którego występuje dymorfizm płciowy. Oznacza to, że samce są nawet o 1/4 większe od samic. Basiory mogą mieć od 70 do 90 cm w kłębie i ważyć od 45 do 75 kg. Wadery mierzą od 60 do 70 cm w kłębie i ważą od 30 do 50 kg. Sierść w formie dość długiego, sztywnego włosa okrywowego i podszerstka tworzy na grzbiecie tzw. grzywę o długości nawet do 17 cm. Wilki występują w umaszczeniu od białego po czarne, jednak w Polsce najczęściej spotyka się osobniki szare.
Psy podobne do wilka – skąd biorą się pomyłki?
Przede wszystkim wynikają one z niewiedzy, a niekiedy również poszukiwania sensacji. Wilki są zwierzętami, które z zasady nie zbliżają się do ludzkich siedzib. Jeśli to robią, to w poszukiwaniu pożywienia. Tym może być dla wilka zarówno zwierzę gospodarskie, jak i domowe, takie jak pies na uwięzi. Niekiedy wilki krzyżują się z psami, a w efekcie powstają hybrydy. Za ten proces, podobnie jak ataki wilków na uwiązane psy, w całości odpowiedzialny jest człowiek. Co więcej, istnieje szereg ras, które dla przestraszonego spotkaniem ze zwierzęciem laika mogą wyglądać podobnie do wilka. Są to:
- wilczak czechosłowacki,
- northern Inuit Dog,
- pies grenlandzki,
- saarlooswolfhond,
- syberyjski husky,
- alaskan malamute,
- owczarek niemiecki,
- elkhund szary,
- łajka zachodniosyberyjska,
- tamaskan.
Wilczak czechosłowacki
Pierwszy pies tej rasy powstał w wyniku hybrydyzacji. Wilczak czechosłowacki jest inteligentny i czujny. Przywiązuje się do opiekuna, ale jednocześnie pozostaje dość niezależny. Psy te wymagają doświadczonego opiekuna, który przeprowadzi je przez okres dorastania tak, aby opanować ich silny instynkt łowiecki oraz niechęć wobec obcych czworonogów. Wiele wilczaków cierpi z powodu lęku separacyjnego; z drugiej strony zaletą jest to, że psy te mało szczekają. Szata wilczaka jest zawsze szara z jaśniejszą maską.
Northern Inuit Dog
Ta brytyjska rasa nie jest uznana przez FCI ani żadną inną organizację kynologiczną. Powstała w latach 80. XX wieku jako krzyżówka owczarka niemieckiego, alaskan malamuta, husky syberyjskich i samojedów tak, aby była jak najbardziej zbliżona wyglądem do wilka. To pies ufny i przyjacielski, bardzo ceni sobie towarzystwo człowieka. Jest inteligentny i szybko się nudzi, przez co uważa się, że trudno się go szkoli. Ma wyraźny instynkt myśliwski. Może występować w dowolnym umaszczeniu.
Pies grenlandzki
Pies grenlandzki to przedstawiciel pierwotnych szpiców, hodowany przede wszystkim w celu ciągnięcia zaprzęgów i polowania. Dobrze odnajduje się w stadzie psów, jeśli ma zapewnioną pracę, w której może się spełniać. Wyróżnia go instynkt myśliwski. To pies odważny, przyjacielski do ludzi, bardzo energiczny, a przy tym dość zrównoważony. Nie sprawdzi się do stróżowania. Ma bardzo obfitą szatę, która umożliwia mu wytrzymywanie niskich temperatur. To duży pies, bo jego waga wynosi zawsze ponad 40 kg.
Saarlooswolfhond
Wilczak Saarloosa uznawany jest za psa, który najbardziej przypomina wilka. Psy rasy saarlooswolfhond wyróżnia silny instynkt łowiecki połączony ze stadnym. Przez to źle znoszą rozłąkę z człowiekiem, ale potrafią też polować na inne zwierzęta, w tym psy – mają to po swoich dzikich przodkach, jako że powstały z krzyżówki z wilkiem. Przedstawiciele tej rasy potrzebują doświadczonych opiekunów. Występują w maści wilczastej, czyli odcieniach szarości i czerni, a także białej do jasnokremowej.
Syberyjski husky
Siberian husky jest jednym z najbardziej znanych psów z tego zestawienia. To pies o żywym, radosnym usposobieniu, potrzebujący dużej dawki ruchu. Jest zazwyczaj łagodny w stosunku do ludzi i psów, o ile został odpowiednio zsocjalizowany. Obecnie uważa się go za psa rodzinnego, choć pod pewnymi warunkami, np. zapewnienia odpowiedniej dawki ruchu. Jest inteligentny, ale przy tym niezależny. Przy tym jest dość małym psem, którego waga waha się w zakresie od 16 do 27 kg. Występuje we wszystkich umaszczeniach od białej do czarnej.
Alaskan malamute
Ta rasa pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i często kojarzona jest jako większy husky. W rzeczywistości alaskan malamute różni się od niego znacznie, choćby wysokością w kłębie, gdzie osiąga nawet do 65 cm. Cechują go ufność, przyjacielskość w stosunku do ludzi, a także oddanie. To psy bardzo czułe, a przy tym wierne. Mają też swoje wady, np. szybko się nudzą, a w efekcie mogą uciekać. Jednocześnie mało szczekają i stanowią dobrych towarzyszy nawet dla aktywnych rodzin z dziećmi. Występują w maści od jasnoszarej do czarnej, a także sobolowej i rudej.
Owczarek niemiecki
Niewiele osób wie, że owczarek niemiecki występuje również w maści wilczastej i w tej formie – jeśli nie ma nadmiernie obniżonego zadu – może przypominać wilka. Psy tej rasy powinny być zrównoważone i pewne siebie, choć coraz częściej bywają też histeryczne i nerwowe, a także agresywne – są to jednak cechy, które uznaje się za wadliwe. Chętnie współpracują z człowiekiem i potrzebują pracy, to typowe psy użytkowe. Pozostawione same sobie, popadną we frustrację i zaczną przejawiać niepożądane zachowania. Są dość szczekliwe, nawet przy odpowiedniej socjalizacji. Nie należy mylić ich z białymi owczarkami szwajcarskimi, które występują wyłącznie w białym umaszczeniu – to osobna rasa.
Elkhund szary
Ta rasa psa zalicza się do szpiców i wyróżnia gęstą szatą. Cechuje go spora nieufność wobec obcych, co sprawia, że w przeciwieństwie do poprzednich ras, może sprawdzić się jako stróż – swój niepokój będzie obwieszczał szczekaniem. Używano go w Skandynawii do polowania na dużą zwierzynę, głównie łosie czy niedźwiedzie, dlatego jest to pies odważny, pewny siebie, w pewnym stopniu niezależny, a przy tym z instynktem łowieckim. Jak nazwa mówi, elkhund szary występuje jedynie w szarej maści z czarną maską.
Łajka zachodniosyberyjska
To kolejny pies myśliwski, tym razem wyhodowany na Syberii. Jest inteligentny i pełen energii, a przy tym wymaga odpowiedniego podejścia. Choć łajka zachodniosyberyjska ma twardy temperament, to źle znosi przemoc w wychowaniu. Zdarza się, że przy nieodpowiedniej socjalizacji jest agresywna wobec innych psów. Wyróżnia się instynktem łowieckim, choć głównie go płoszenia i oszczekiwania zwierzyny. Ma bardzo dużą potrzebę ruchu, a przy tym jest dość samodzielna, co w połączeniu z wysoką inteligencją sprawia, że nie jest to pies kanapowy czy rodzinny. Występuje w dowolnym umaszczeniu, w tym najczęściej wilczastym.
Tamaskan
Tamaskan to pies wywodzący się z ras zaprzęgowych, pracujących w niskich temperaturach. Świetnie sprawdza się w rozmaitej pracy, jest ciekawski, a przy tym bardzo inteligentny. Łatwo można go wyszkolić, jeśli ma się odpowiednie podejście. Inteligencja sprawia jednak, że pies szybko uczy się również niepożądanych zachowań, dlatego opiekun musi być doświadczony. To pies, który staje się sfrustrowany bez obecności człowieka i regularnej pracy. Z wyglądu przypomina wilka, co wynika m.in. z szarego umaszczenia.
Zoopsycholożka in spe, wolontariuszka, instruktorka detekcji zapachowej i profilaktyki pogryzień zaangażowana w akcje edukacyjne, blogerka kynologiczna.
Zobacz powiązane artykuły
05.08.2023
Oko w oko z wilkiem. Jak zareagować, gdy z psem spotkamy wilka?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wakacje zachęcają do spędzania czasu z psami na świeżym powietrzu. Wielogodzinne przemierzanie górskich szlaków, biwakowanie w lesie czy pikniki nad jeziorem są świetną formą odpoczynku. W czasie tego typu aktywności można natknąć się na dzikich mieszkańców lasu. Wszystko dlatego, że wchodzimy na teren ich występowania. Co zrobić, gdy spotkamy na swojej drodze drapieżnika?
fot. Shutterstock
23.08.2022
Inteligentne uparciuchy. Oto 5 ras psów z oślej ławki
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Choć są inteligentne to nauczenie ich czegokolwiek, może wymagać od opiekuna anielskiej cierpliwości.
fot. Shuttersock
03.10.2023
Czy karma z owadów dla psa jest bezpieczna i zdrowa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Coraz częściej słyszymy o zastosowaniu owadów w diecie – zarówno naszej, jak i psiej. Hodowla owadów znacznie mniej obciąża środowisko niż produkcja mięsa z tradycyjnych źródeł. Czy jednak karmy oparte na insektach są odpowiednie dla naszych pupili? Czy będą one równie dobrze strawne i bogate w składniki odżywcze co dieta oparta na produktach mięsnych? Sprawdźmy to!
fot. Shutterstock