20.11.2017
Można mieć i psa i porządek. Ale jak radzić sobie z sierścią?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jednym z głównych problemów, z jakimi muszą się mierzyć opiekunowie psów jest wszechobecna sierść. Na dywanie, na kocu, na tapicerce, ulubionym swetrze, a czasem nawet …w herbacie.
fot. Shutterstock
Czy decydując się na psa w domu, skazujemy się tym samym na sierść dookoła nas?
Struktura psiej szaty jest zróżnicowana. Sierść psów szorstkowłosych wbija się w każdy rodzaj podłoża, a trymowanie włosa jest zabiegiem niezbędnym. Psy długowłose, oprócz gubienia włosa, często go tracą, zaczepiając się o domowe sprzęty lub podczas zabawy, a powstające kołtuny to prawdziwa zmora.
Niektóre psy mają podwójną, bujną okrywę, inne, które linieją tak naprawdę przez cały rok. Jako ciekawostkę powiem, że istnieją i takie, które mogą być zgolone do gołej skóry, nie tracąc ani na swoim uroku, ani zdrowiu jak np. grzywacze chińskie.
Moim zdaniem można mieć jednocześnie psa i porządek. Warto jednak wprowadzić w życie kilka zasad:
- Pielęgnacja włosa naszego psa
Strzyżenie, kąpanie, trymowanie i czesanie to czynności, które należy powtarzać z różną systematycznością, w zależności od rasy. Oszczędzając na groomerze, nie tylko tracisz swój cenny czas na późniejsze sprzątanie, ale i narażasz psa na nieprzyjemne dolegliwości skórne.
- Mata ochronna do samochodu
Jest to niezwykłe ułatwienie. Przydatna przez cały rok, bez względu na aktualną temperaturę i pogodę. Kąpiele w lato, kałuże jesienią, śnieg w zimie i błoto wiosną. Nawet najsolidniejsza tapicerka naszego auta może tego nie wytrzymać. A mata? Jeśli się wysłuży, wystarczy wyjąć, wyprać albo po prostu wymienić ją na nową. - Miejsca zakazane
Choć tabliczki „zakaz wstępu psom” widuje się częściej w sferze publicznej, być może warto je również wprowadzić do domu. Pies nie musi wchodzić na każdy z naszych najlepszych mebli i nie każdy pokój musi być dla niego dostępny. Konsekwentne przestrzeganie reguł to jednak podstawa. Jeśli nie umiemy wyegzekwować od psa stu procentowego posłuszeństwa w tym temacie, na nic się zda sens zakazu. - Klatka dla psa
Na szczęście domowa, specjalna klatka dla pupila w domu, przestaje być już kojarzona z niewolą i okrutnym traktowaniem. Postawiona w zacisznym i spokojnym miejscu stanowi nie tylko schronienie i bezpieczny azyl, ale i miejsce w którym pies może się w pełni zrelaksować. Bardziej niż na ulubionym fotelu właściciela. Dodatkowo to świetne miejsce, do którego możemy odesłać psa podczas porządków w mieszkaniu. - Odpowiednia dieta naszego czworonoga
Pokarm ubogi w odpowiednie substancje wspomagające, zawsze będzie rzutował na kondycję skóry i sierści. Oleje Omega -3 i -6 to jedne z podstawowych składników, dzięki którym szata okrywowa psa rzadziej wypada i lepiej wygląda. Mając one również dobroczynny wpływ na cały organizm zwierzęcia. - Odkurzacz dedykowany właścicielom zwierząt
W domu, w którym mieszkają zwierzaki, zakup odpowiedniego sprzętu zawsze jest dobrą inwestycją. Modele dedykowane posiadaczom zwierząt zasługują na szczególną uwagę. Charakteryzują się one dużą mocą (co przekłada się na dokładniejsze zbieranie sierści), mają opcję nie tylko prania tapicerki bądź dywanów ale i specjalne końcówki usuwające sierść z tekstyliów. Dla przykładu, turboszczotka dostępna w modelu Thomas Aqua+ Family & Pet bardzo dobrze wciąga sierść i piasek nawet z długowłosego dywanu, bez konieczności wkładania w to większego wysiłku. Szorowanie szczotką bądź chodzenie na czworaka z rolką do ubrań to koszmar, który nie dotyczy użytkowników tego odkurzacza. Na co mogę dać słowo, ponieważ sama korzystam z zalet tego odkurzacza.
Autor: Ewa Pawlikowska, ekspertka portalu idealnyodkurzacz.pl
Artykuł sponsorowany
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
04.08.2022
Robaki u psa. Wszystko co musisz wiedzieć o pasożytach jelitowych!
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Pasożyty jelitowe mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia psa. Jak objawiają się robaki u psa i jak często należy odrobaczać domowego czworonoga?
undefined
01.08.2022
Na czym polega socjalizacja szczenięcia?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kwestia socjalizacji jest wielokrotnie poruszana nie tylko w książkach o tematyce szkoleniowej i wychowawczej, ale coraz częściej jest na również na ustach wolontariuszy pomagających w schroniskach, trenerów oraz samych hodowców. Dla wielu świeżo upieczonych opiekunów, którzy przygotowywali się na przybycie psa, termin również nie jest zupełnie obcy.
undefined
29.07.2022
Dlaczego warto podawać psu przysmaki?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psie przysmaki mogą pełnić wiele niezwykle ważnych funkcji. Sprawdź, dlaczego smaczki i gryzaki powinny znaleźć się w diecie każdego domowego pupila!
undefined