12.06.2017
Co to są prebiotyki?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Na etykiecie karmy znajdziemy informację, że wśród składników analitycznych znajduje się włókno surowe.
Jest to nic innego jak błonnik niezbędny w zdrowej diecie Twojego psa, o którym więcej możesz przeczytać TUTAJ. Istnieje też rodzaj włókna rozpuszczalnego, które ma specyficzne właściwości prozdrowotne i jest nazywane „włóknem prebiotycznym” (prebiotyki). Co to oznacza?
Działanie prebiotyków w 3 krokach
Prebiotyki to frakcja włókna pokarmowego, którą dobroczynne bakterie zamieszkujące przewód pokarmowy psa, wykorzystują do rozłożenia na składniki odżywcze. Jego działanie w dużym uproszczeniu pomaga odżywiać ścianę jelita i bytujące w nim dobre bakterie.
- Prebiotyki są selektywnie wybierane przez dobre bakterie (kwasu mlekowego), a po ich rozłożeniu są źródłem różnych substancji energetycznych.
- Prebiotyki rozłożone przez dobroczynne bakterie na pożywkę dla komórek ściany jelita (w większości Krótkołańcuchowe Kwasy Tłuszczowe / SCFA), odżywiają układ pokarmowy od środka. Odżywiając ścianę jelita wpływają na powiększanie się powierzchni chłonnej, dzięki czemu składniki pokarmowe są lepiej wykorzystywane i wchłaniane.
- Prebiotyki rozłożone przez dobroczynne bakterie, pomagają utrzymać odpowiednie pH w środowisku jelitowym, co ogranicza rozrost patogennych bakterii gnilnych. Dodatkowo obniżenie pH treści jelitowej wspomaga wzrost ilości dobroczynnych bakterii, które wspierają zdrowie przewodu pokarmowego psa i wpływają na podnoszenie naturalnej odporności psa.
Skąd się biorą prebiotyki?
Prebiotyki to specyficznie frakcje włókna roślinnego, o potwierdzonym wpływie na mikroflorę jelitową u danego zwierzęcia. Ponieważ ludzie mają inne dobroczynne bakterie w swoim przewodzie pokarmowym niż psy, inne składniki lub w innych ilościach będą miały korzystny wpływ na zdrowie układu pokarmowego.
W karmach Purina® na podstawie prawie 100 lat doświadczenia i badań, wiemy jak optymalnie komponować karmę dla psów i kotów. W karmach Purina® jako źródła włókna prebiotycznego, wykorzystujemy głównie pulpę buraczaną i cykorię w odpowiednich sprawdzonych ilościach, które jak potwierdzają badania już na przestrzeni 30 dni wpływają na wzrost dobroczynnych bakterii w przewodzie pokarmowym psa.
Prebiotyki wspomagają psy z wrażliwym trawieniem
Psy z wrażliwym trawieniem mają skłonności do niestrawności, wzdęć i luźnych odchodów. Odpowiednia ilość i rodzaj m.in. prebiotyków w diecie takiego psa, wspomaga poprawiać zdrowie jego przewodu pokarmowego dzień po dniu.
Warto pamiętać, że jest to proces stopniowy. Jeśli dotychczasowa dieta psa była pozbawiona włókna prebiotycznego (np. monotonna dieta domowa), będzie on dzień po dniu odbudowywał swoje jelita na przestrzeni kilku tygodni.
W przypadku wątpliwości i dużej częstotliwości luźniejszych stolców lub ich intensywności (częściej niż raz na 2 tygodnie, powyżej 5 wypróżnień dziennie), warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii, gdyż może to świadczyć o obecności pasożytów, nieswoistych stanach zapalnych jelit, alergii lub nietolerancji pokarmowej.
Czy zapewniasz swojemu psu optymalne żywienie? Wejdź TUTAJ i dobierz odpowiedni produkt dla swojego psa. Sprawdź nasze aktualne promocje!
Autor: dr n.wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz, specjalistka żywienia klinicznego
Artykuł sponsorowany
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
04.08.2022
Robaki u psa. Wszystko co musisz wiedzieć o pasożytach jelitowych!
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Pasożyty jelitowe mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia psa. Jak objawiają się robaki u psa i jak często należy odrobaczać domowego czworonoga?
undefined
01.08.2022
Na czym polega socjalizacja szczenięcia?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kwestia socjalizacji jest wielokrotnie poruszana nie tylko w książkach o tematyce szkoleniowej i wychowawczej, ale coraz częściej jest na również na ustach wolontariuszy pomagających w schroniskach, trenerów oraz samych hodowców. Dla wielu świeżo upieczonych opiekunów, którzy przygotowywali się na przybycie psa, termin również nie jest zupełnie obcy.
undefined
29.07.2022
Dlaczego warto podawać psu przysmaki?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psie przysmaki mogą pełnić wiele niezwykle ważnych funkcji. Sprawdź, dlaczego smaczki i gryzaki powinny znaleźć się w diecie każdego domowego pupila!
undefined