12.08.2022
Jak stworzyć psu raj na ziemi? Jak zorganizować ogród przyjazny psim zabawom?
Anna Marciniak
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Masz ogród, w którym pupil może swobodnie biegać? To już połowa sukcesu. Teraz trzeba jeszcze stworzyć mu odpowiednie warunki, by przydomowa oaza nie była tylko przestrzenią, lecz także ciekawym dla psa miejscem.
fot. Shutterstock
Aby nasi czworonożni przyjaciele byli szczęśliwi potrzebują nie tylko przestrzeni do wybiegania, lecz także do stymulacji umysłowej. Ćwiczenia i zabawy są oczywiście dobrym rozwiązaniem, ale jeśli posiadamy przydomowy ogród, warto pomyśleć nad stworzeniem psu namiastki raju.
Jak stworzyć ogród przyjazny psim zabawom?
Plac zabaw dla psa
Plac zabaw dla psa lub jak kto woli wybieg dla psów to coraz częściej spotykana przestrzeń dla zwierząt w wielu miastach. Jeśli mamy możliwość, warto pomyśleć o lepszej wersji psiego placu zabaw i zorganizować go u siebie na ogrodzie. Pies będzie zadowolony, a my trochę odpoczniemy i unikniemy niepotrzebnych kłopotów i nerwów podczas gdy pies postanowi przekopać ogródek.
Stwórz wielką matę węchową
Ogród, trawa, różne rosnące w nim krzewy (z pominięciem trujących roślin dla psa!) to świetny sposób na stworzenie pupilowi wielkiej maty węchowej. Nic tak psa nie męczy jak wąchanie, dzięki czemu poznaje świat. Wystarczy, że wydzielimy kawałek przestrzeni w ogrodzie i porozrzucamy smakołyki, co zajmie psa i usprawni jego mózg.
Wydzielając taką przestrzeń, miejmy na uwadze, że sypane nawozy i pestycydy na trawę mogą psu zaszkodzić.
Ulubione dźwięki
Przydomowe ogrody są pełne dźwięków, które lubią nie tylko ludzi, lecz także zwierzęta. Zauważ jakie dźwięki lubi twój pies. Może to podmuch wiatru albo śpiew ptaków? Gdy pies wydaje się być zainteresowany i spokojny przy danym dźwięku, możesz być pewien, że właśnie stworzyłeś mu namiastkę raju.
Kto nie lubi obserwować dzikiej przyrody? Obserwowanie natury to sposób na odpoczynek dla wielu ludzi, także wielu zwierząt. Jeśli twój pies to urodzony ornitolog, nic prostszego, wystarczy zakupić karmnik dla ptaków i pozwolić psu na obserwację skrzydlatych stworzeń. No, chyba że pies woli polować na ptaki – wtedy z oczywistych względów nie polecamy zakupu karmnika. Pamiętajmy, że chronić należy nie tylko swoich czworonożnych przyjaciół, lecz także dziką przyrodę.
Pozwól mi trochę pokopać!
Wszyscy wiemy, że psy kochają kopać i świetnie im to idzie. Często jednak odganiamy je od grządek i trawników, bo nie chcemy niepotrzebnych zniszczeń. W ten sposób zabraniamy im robienia czegoś, co jest w ich naturalnym instynkcie. Warto mieć to na uwadze podczas planowania ogrodu. A gdy ogród już zarośnięty, dobrze jest pójść na kompromis z psem i wydzielić mu kawałek przestrzeni do kopania. My będziemy spokojniejsi, a pupil nie skupi się na wykopywaniu naszych ulubionych kwiatów i będzie mógł się beztrosko bawić. Dobrym pomysłem będzie także specjalna piaskownica dla czworonoga.
A może twój pies kocha wodę? W upały sprawdzi się basen dla psa lub fontanna, która zachwyci niejednego wodołaza.
Zabawa psa w ogrodzie. Bezpieczeństwo przede wszystkim!
Obojętnie, czy dopiero planujesz ogród, czy już masz go w perfekcyjnym wykonaniu, przede wszystkim należy postawić na bezpieczeństwo. Regularnie upewniaj się, że ogrodzenie jest szczelne i nie dojdzie do ucieczki psa. Zwróć uwagę na rośliny i wybieraj do ogrodu tylko takie, które nie zagrażają zdrowiu ani życiu pupila. Wybieraj ekologiczne nawozy, wolne od toksyn.
źródło: https://www.cuteness.com
Absolwentka dziennikarstwa, od zawsze kochająca pisać. Prywatnie wielka miłośniczka zwierząt. Kocha naturę, a w szczególności ceni sobie zapach lasu, do którego często zagląda w towarzystwie swojego 3-letniego mieszańca.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined