REKLAMA
REKLAMA

Melatonina na lęki

author-avatar.svg

psy.pl

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Czy psu, który boi się huku, może pomóc podawanie hormonu?

Leki na sylwestra dla psa

fot. Shutterstock

REKLAMA

Melatoniny używa się jako środka pomocnego w leczeniu fobii dźwiękowych. Hormon ten wydzielany jest przez szyszynkę (niewielki gruczoł dokrewny umiejscowiony w mózgu) po zapadnięciu ciemności. Reguluje on rytm snu i czuwania.

Dostępny w aptekach hormon stosuje się w leczeniu bezsenności. Stwierdzono, że melatonina działa także uspokajająco na zestresowane zwierzęta i łagodzi objawy nerwicowe.

Nicholas Dodman i Linda Aronson, lekarze weterynarii ze Stanów Zjednoczonych, wypróbowali ten środek w leczeniu fobii dźwiękowych u psów. Dr Aronson początkowo testowała działanie melatoniny na swojej suczce rasy bearded collie i była zaskoczona rezultatami. Suczka, która panicznie bała się grzmotów, po podaniu melatoniny przestała na nie reagować. Nie była się przy tym ospała, lecz pozostała bystra i ożywiona. Następnie lekarze zastosowali hormon u innych psów bojących się różnych dźwięków i uzyskali podobne rezultaty.

Melatonina nie pomaga wszystkim psom, ale na podstawie dotychczasowych obserwacji jej skuteczność w leczeniu fobii dźwiękowych określa się na mniej więcej 80 proc. Ponieważ działa przez wiele godzin, można ją podać psu nawet dzień przed spodziewanymi hałasami. Choć jest to środek uważany za naturalny i dostępny w aptekach, istnieją pewne ograniczenia w jego stosowaniu. Dlatego przed użyciem melatoniny należy koniecznie zasięgnąć porady opiekującego się psem lekarza weterynarii.

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
psy.pl

Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.

REKLAMA
REKLAMA
Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s