02.03.2023
Preparat na kleszcze dla psa – dlaczego krople spot-on są optymalnym wyborem?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Skuteczny preparat na kleszcze dla psa to taki, który chroni czworonoga przed ryzykiem rozwoju choroby odkleszczowej. Warto mieć na uwadze, że wiele środków nie działa, jak wydaje się opiekunom, odstraszająco. Sprawdź, czym się kierować podczas wyboru.
fot. Shutterstock
- Po czym poznać skuteczny środek na kleszcze dla psa?
- Krople spot-on na kleszcze dla psa – dlaczego warto je wybrać?
- Sposób aplikacji kropli na kleszcze dla psa
- Jak działają krople na kleszcze dla psa?
- Inne metody na kleszcze dla psa
Kleszcze są jednymi z tych pasożytów, których obawiamy się najbardziej. Stanowią zagrożenie dla psów, ale i nas samych. Jakie działa wytoczyć przeciw kleszczom, aby profilaktyka faktycznie była skuteczna? To zależy od wielu aspektów. Sprawdź, co na kleszcze dla psa wybrać!
Po czym poznać skuteczny środek na kleszcze dla psa?
Preparaty przeciw kleszczom różnią się formą stosowania, okresem działania, a także substancjami czynnymi. Na dobrą sprawę można stwierdzić, że skuteczny środek na kleszcze dla psa to ten, który chroni konkretnego czworonoga przed inwazją tych pajęczaków. To, który będzie działał najlepiej, zależy od kilku aspektów, w tym:
- miejsca zamieszkania;
- terenów, po których pies zwykle się porusza;
- samego czworonoga i ograniczeń związanych ze stosowaniem niektórych substancji;
- miejscowych odporności kleszczy na część środków.
Przy wyborze preparatu na kleszcze dla psa warto zasięgnąć opinii lekarza weterynarii czy dowiedzieć się, jakie produkty zdają egzamin u innych psiarzy.
Substancje aktywne w preparatach na kleszcze u psa
Do substancji aktywnych, które mogą znajdować się w preparatach na kleszcze dla psa, należą:
- fipronil;
- (s)-metopren;
- permetryna;
- flumetryna;
- dimetikon.
Czasem stosowane są również środki z naturalnymi olejkami eterycznymi.
Krople spot-on na kleszcze dla psa – dlaczego warto je wybrać?
Jednym z najpopularniejszych wyborów są krople spot-on na kleszcze dla psa, takie jak Fiprex. Ich zaletą jest to, że chronią również przed wszami, pchłami i kleszczami. W efekcie w ramach jednego środka mamy możliwość zabezpieczenia czworonoga przed większością zewnętrznych pasożytów powodujących dyskomfort i choroby.
Sposób aplikacji kropli na kleszcze dla psa
Specyfik taki aplikuje się psu między łopatki, na skórę. Najlepiej zrobić to w rękawiczkach, jako że substancja nie powinna dostać się do skaleczeń i nie można zatrzeć nią twarzy. Miejsce aplikacji powinniśmy wybrać tak, aby pies nie miał do niego dostępu, np. nie mógł go polizać.
Co jest ważne, jeśli chodzi o ten środek na kleszcze dla psa? Krople w takiej formie powinniśmy aplikować psu, który przez przynajmniej dwa dni nie będzie przez nas kąpany i nie będzie pływał. To ostatnie jest szczególnie istotne, dlatego lepiej wybierzmy taką trasę spacerową, aby nie musieć odmawiać psu kąpieli.
Jak działają krople na kleszcze dla psa?
Krople nie odstraszają pasożytów. Sprawiają, że umierają one w czasie do 48 godzin od wbicia, choć zwykle już o wiele wcześniej. Dostępne są również takie wersje preparatów, które dodatkowo eliminują osobniki w każdym stadium rozwoju.
Dlaczego ta forma działania kropli na kleszcze dla psa jest taka ważna? W chwili ukąszenia przez kleszcza, psy nie od razu zarażają się szkodliwymi drobnoustrojami. Ryzyko rośnie wraz z czasem, przez który kleszcz będący ich nosicielem jest wbity w skórę czworonoga. Krople zapobiegają długotrwałemu żerowaniu kleszcza na psiej skórze. W ten sposób dają nam pewność, że nawet niezauważony przez nas pasożyt po prostu odpadnie.
Środek w tej formie działa zazwyczaj przez 4 tygodnie, skutecznie wspierając nas w walce z kleszczami. Rzadko kiedy wywołuje reakcje niepożądane, np. w formie wysypek. Nadaje się dla psów długowłosych, w przeciwieństwie np. do obroży, której nie należy stosować przy obfitym futrze i grubej sierści. Co więcej, nie ma tylu przeciwwskazań jak tabletki podawane drogą doustną. Taki preparat przeciw kleszczom dla psa można podawać starszym szczeniętom.
Inne metody na kleszcze dla psa
Inną popularną metodą na kleszcze dla psa jest spray. Można znaleźć go w dwóch wersjach:
- z substancjami czynnymi, które działają w przypadku kleszczy i pcheł obecnych na ciele psa;
- z substancjami naturalnymi, działające znacznie słabiej, ewentualnie odstraszająco.
W tej drugiej formie znaleźć możesz też często krople i obroże. Zawierają one olejki eteryczne, których zadaniem jest odstraszanie pasożytów. Sprawdzą się, jeśli zabierasz zwierzaka na długi spacer na łonie natury, ale będą miały działanie przede wszystkim wspomagające. Nie można ich stosować w pierwszych tygodniach życia Twojego psa, podobnie jak środków bójczych. Zawierają substancje czynne takie jak np. olejek geraniowy. Bazują więc na naturalnych składnikach, ale pamiętajmy, że nie wyklucza to ryzyka powstania np. reakcji alergicznej.
Bez względu na to, jakie preparaty na kleszcze dla psa zdecydujemy się stosować, pamiętajmy o pierwszej pomocy, której możesz udzielić psu. Zawsze warto mieć ze sobą pęsetę albo kleszczołapki, a także środek dezynfekujący. Im szybciej usuniemy zauważonego kleszcza, tym mniejsze jest ryzyko rozwoju chorób, które przenosi.
Artykuł powstał we współpracy z marką Fiprex.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
13.09.2023
5 trików, które pomogą Ci w sprzątaniu, gdy masz psa
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jako opiekunowie czworonogów znamy doskonale domowe niedogodności związane z ich utrzymaniem. Trudno utrzymać sterylnie czyste otoczenie, zwłaszcza kiedy jesteśmy właścicielami kilku psów albo jednego o obfitej szacie. Piach noszony na podłogę, ślady łap, wszędobylska sierść… My psiarze zdecydowanie poświęcamy więcej wysiłku na utrzymanie naszego domu w należytej czystości. Sprawdź z nami, jakie sztuczki mogą to ułatwić!
undefined
07.09.2023
Jak zrobić domowe smakołyki dla psa? Sprawdź tych 10 przepisów!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
„Przez żołądek do serca” – do tej prawdy czworonogów przekonywać nie trzeba. Chciałbyś przygotować coś dla pupila, ale nie wiesz, co by to mogło być? Sprawdź nasze pomysły na domowe przysmaki dla psa!
undefined
05.09.2023
Twój pies zjada odchody? Sprawdź, dlaczego to robi i czy da się oduczyć psa jedzenia odchodów!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Widok umazanej w kupie, szczęśliwej psiej mordki przyprawia cię o mdłości? Nie wiesz, skąd u psa bierze się pomysł na tak obrzydliwe zachowanie? Sprawdź, dlaczego pies zjada odchody i jak oduczyć go jedzenia kup znalezionych na spacerach!
undefined