27.01.2009
Niegłodny jak pies
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
O czym może świadczyć brak apetytu u szczeniaka?
undefined
Brak apetytu u szczenięcia jest zwykle poważnym sygnałem, że dzieje się coś niedobrego w jego organizmie. Już u osesków zaraz po porodzie występują niekiedy zaburzenia na tle neurologicznym, polegające na osłabieniu lub wręcz braku odruchu ssania. U starszych szczeniąt częstym powodem braku apetytu jest zarobaczenie oraz wady wrodzone i rozwojowe przełyku czy żołądka. Łaknienie mogą też osłabić niedobory mineralno-witaminowe i błędy dietetyczne. Niechęć do jedzenia towarzyszy chorobom oraz infekcjom, zwłaszcza wywołującym ból i przebiegającym z wysoką gorączką.
Przyczyną braku apetytu może być także połknięte przez psa ciało obce – piłeczka, kamyk, zabawka. Często powodem głodówki bywa również silny stres przeżywany przez zwierzę. Jeśli wraz z lekarzem weterynarii i za pomocą badań laboratoryjnych wykluczymy wszystkie te przyczyny, możemy jeszcze spróbować zmienić karmę. Nie dopuśćmy jednak do sytuacji, gdy pies je wyłącznie mięso i jego przetwory, bo wcale nie wyjdzie mu to na zdrowie. Przebiałczenie, do którego dochodzi na skutek takiej diety, szybko objawi się kłopotami dermatologicznymi, a w przyszłości może doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia nerek.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Masz dojrzałego psa? Koniecznie zadbaj o jego zdrowie!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psiaki, które ukończyły 7 lat, potrzebują specjalnej troski. Jak sprawić, by jak najdłużej cieszyły się dobrym zdrowiem i kondycją?
undefined
24.03.2025
Czy twój pies się stresuje? Poznaj sygnały, które o tym świadczą
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy w stresujących sytuacjach często mają widoczne białka oczu, spięte mięśnie; mogą nerwowo dyszeć, odwracać głowę. Po czym jeszcze poznać, że twój pies się stresuje?
undefined
28.11.2024
5 sposobów na psy, które nie lubią zostawać same w domu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pies, który piszczy, szczeka i niszczy pod nieobecność opiekunów, naprawdę cierpi i przeżywa to, że zostawiłeś go samego. Takim psom można – i trzeba – pomagać.
undefined