03.12.2021
Stres u psa. Co robić, gdy pies się stresuje?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Chowanie się, nadmierne oblizywanie, drżenie ciała, ślinienie – to tylko niektóre z objawów stresu u psów. Jak na to reagować? Jak pomóc psu, który przeżywa trudną sytuację?
fot. Shutterstock
Psy się stresują różnymi sytuacjami, a niepokój wzbudza u nich każda zmiana. Opiekunowie, mając tego świadomość, często zastanawiają się, jak pomóc swojemu podopiecznemu, aby zminimalizować jego stres. Aby to zrobić, trzeba najpierw zrozumieć, skąd się w ogóle bierze lęk u psów. A następnie w mądry sposób wesprzeć psa w trudnych dla niego sytuacjach.
U jakich psów występuje stres?
O niektórych psach mówi się, że są lękliwe lub wysoko wrażliwe. Na to, czy pies będzie łatwo się stresował, ma wpływ wiele czynników. Już to, w jakich warunkach przebywa ciężarna suka wpływa na jej potomstwo. Później, już od pierwszych chwil po porodzie, wpływ ma socjalizacja. Choć o wychowaniu czy też nauce życia wśród ludzi mówi się dopiero od pewnego momentu życia szczeniaka, tak naprawdę pieski socjalizują się od pierwszych chwil, obserwując otoczenie.
Stres występuje u tych psów, które w szczenięctwie nie miały szczęścia zebrać zbyt wielu pozytywnych doświadczeń. Jeśli ich mamą była bezdomna suczka, mogły w ogóle nie poznać ludzi, dlatego stres u nich będzie podszyty lękiem. Zdarza się, że czworonogi jako dorosłe zostały porzucone i tak traumatyczne doświadczenie odbiło się na ich psychice. U innych to po prostu cecha osobnicza, która powoduje, że z dużą rezerwą podchodzą do nowych sytuacji. Warto zdawać sobie sprawę, z jakim psem mamy do czynienia. Psy uczą się i socjalizują przez całe życie. Dlatego dobrze jest zasięgnąć opinii dobrego behawiorysty i pracować nad oswajaniem lęków, jak tylko jest to możliwe.
Jak i kiedy psy się stresują?
W naszym wspólnym, psio-ludzkim życiu okazji do stresu nie brakuje. Czworonogi denerwują głośne dźwięki, w tym burze, a szczególnie stresujący jest huk fajerwerków. W takich sytuacjach psy potrafią chować się w niedostępnym miejscu i nie wychodzić z niego przez długie godziny. Albo wręcz przeciwnie – szczekać, biegać i niszczyć, co się tylko da. Stresową sytuacją może też być pozostanie w domu bez opiekunów. Na niektórych psach zupełnie nie robi to wrażenia – po prostu przesypiają ten okres. Inne jednak przejawiają lęk separacyjny i potrafią wyć lub demolować mieszkanie.
W naszym życiu zdarzają się też takie sytuacje, które potencjalnie mogą wywołać u psa stres, a my wiemy, kiedy się wydarzą. Choćby przeprowadzka, którą przeważnie planuje się z dużym wyprzedzeniem. Albo narodziny dziecka – dla psa to również ogromne przeżycie, czasem wiążące się z trudnymi emocjami. Możemy wówczas dostrzec drobne oznaki stresu, jak ślinienie się, dyszenie, chodzenie z kąta w kąt, odwracanie głowy, intensywne ziewanie. Gdy stres się przedłuża, pupil może mieć kłopoty ze snem albo stracić apetyt. W efekcie stres wpływa na cały psi organizm i może bardzo osłabić go fizycznie.
Jak pomóc psu, który się stresuje?
Najprościej powiedzieć – usuń źródło stresu. Wiadomo jednak, że nie jest to takie proste, a czasem wręcz niemożliwe do wykonania. Dlatego gdy nasz pies się stresuje, widzimy, że się czegoś obawia, pomóżmy mu. Po pierwsze, stwórzmy mu maksymalnie bezpieczne warunki, a więc w wypadku sylwestra czy burzy wygłuszmy i zaciemnijmy pomieszczenia w domu. Po drugie, okażmy mu wsparcie, gdy go potrzebuje, czyli gdy przychodzi do nas po pieszczoty, ale też zapewnijmy mu samotność, gdy chowa się pod łóżkiem i nie chce kontaktu. Po trzecie, sięgnijmy po sprawdzone i skuteczne preparaty na objawy stresu u psów, które bardzo wspierają psi organizm w trudnych sytuacjach.
Skuteczne preparaty łagodzące objawy stresu
Warto spróbować suplementów marki Vet Expert, gdyż to lider jeśli chodzi o producentów rekomendowanych przez lekarzy weterynarii. Wśród produktów tej marki znajdziemy dwa na objawy stresu:
KALMVET – łagodzi stres, niepokój, zaburzenia behawioralne. Pomaga przy pobudzeniu, strachu przed burzą, wystrzałami czy podczas podróży. Warto podawać go z wyprzedzeniem, gdyż w długofalowy, a przy tym łagodny sposób przeciwdziała objawom stresu. Nie otumania zwierzęcia.
CALM & RELAX – wspomaga zwalczanie objawów stresu w takich sytuacjach jak wizyta u weterynarza, strata czworonożnego towarzysza, przeprowadzka. Zawiera m.in. tryptofan, taurynę, ekstrakt z liści zielonej herbaty.
Więcej o preparatach na stres przeczytasz TUTAJ!
Artykuł sponsorowany
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
13.09.2023
5 trików, które pomogą Ci w sprzątaniu, gdy masz psa
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jako opiekunowie czworonogów znamy doskonale domowe niedogodności związane z ich utrzymaniem. Trudno utrzymać sterylnie czyste otoczenie, zwłaszcza kiedy jesteśmy właścicielami kilku psów albo jednego o obfitej szacie. Piach noszony na podłogę, ślady łap, wszędobylska sierść… My psiarze zdecydowanie poświęcamy więcej wysiłku na utrzymanie naszego domu w należytej czystości. Sprawdź z nami, jakie sztuczki mogą to ułatwić!
undefined
07.09.2023
Jak zrobić domowe smakołyki dla psa? Sprawdź tych 10 przepisów!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
„Przez żołądek do serca” – do tej prawdy czworonogów przekonywać nie trzeba. Chciałbyś przygotować coś dla pupila, ale nie wiesz, co by to mogło być? Sprawdź nasze pomysły na domowe przysmaki dla psa!
undefined
05.09.2023
Twój pies zjada odchody? Sprawdź, dlaczego to robi i czy da się oduczyć psa jedzenia odchodów!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Widok umazanej w kupie, szczęśliwej psiej mordki przyprawia cię o mdłości? Nie wiesz, skąd u psa bierze się pomysł na tak obrzydliwe zachowanie? Sprawdź, dlaczego pies zjada odchody i jak oduczyć go jedzenia kup znalezionych na spacerach!
undefined