21.01.2021

Szczeniak warczy na moje dzieci!

author-avatar.svg

Redakcja Portalu

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

grzywacz chiński

10 dni temu kupiliśmy psa, który w tej chwili ma 4,5 miesiąca. Hodowcy twierdzili, że jest bardzo dobrze zsocjalizowany, wesoły i odważny oraz, że nadaje się do dzieci (sami mieli roczną córkę). Niestety, mamy z nim taki kłopot, że bardzo boi się naszych starszych pociech. Najmłodszą córkę, która jest jeszcze niemowlęciem, liże po twarzy, kładzie się koło niej i nie reaguje nawet, kiedy pociągnie go za włosy. Natomiast starszym dzieciom (5 i 7 lat) nie pozwoli się dotknąć: warczy i próbuje ugryźć, choć nie są w stosunku do niego natarczywe. Po kilku dniach zjada z ich ręki smaczki, ale zaraz cofa się do tyłu. Teraz już bawi się z nimi, ale dotknąć się nie da. Boi się też obcych. Mi i mężowi normalnie daje się głaskać (wręcz się tego domaga), kładzie się nam na kolana, cieszy się, jak wracamy do domu, liże nas i nawet śpi z nami w łóżku. Hodowca mówi, żeby dać mu jeszcze czas, że może to dla niego za duża zmiana. Jednak zastanawiamy się, czy rzeczywiście jest szansa, że to się zmieni? Czy może nie jest tak, że piesek jest źle zsocjalizowany i będzie się bał dzieci i obcych? Czy rzeczywiście „dać mu czas”, czy skonsultować się ze specjalistą? Prosimy o radę!

To, czy zachowanie psa ulegnie zmianie, zależy tylko od was i waszej pracy ze zwierzakiem. W przypadku lęku i agresji wobec dzieci wskazany jest natychmiastowy kontakt z dobrym behawiorystą, zanim dojdzie do pogryzienia. W takiej sytuacji ucierpią nie tylko dzieci, ale także psychika psa. Grzywacz chiński to rasa, która podatna jest na szkolenie pozytywnymi metodami, więc o ile psiak faktycznie był dobrze zsocjalizowany za szczeniaka, odpowiednia praca powinna dać dobre rezultaty.

Trzeba także pamiętać, że pies w domu z dziećmi powinien mieć zapewnione bezpieczne schronienie, w którym żaden maluch nie będzie mu przeszkadzał. Do czasu wizyty behawiorysty najlepiej będzie więc wydzielić mu w domu bezpieczną strefę (na przykład wyznaczając jeden pokój lub kupując psu klatkę kennelową) i wprowadzić zasadę, że przebywającego w niej psa nie należy w żaden sposób zaczepiać. Psa pod żadnym pozorem nie należy także zmuszać do kontaktu z obcymi osobami – wystraszony i osaczony może w końcu ugryźć.

Pierwsza publikacja: 26.04.2022

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg

Zobacz powiązane artykuły

15.05.2024

10 sytuacji, w których natychmiast musisz zabrać psa do weterynarza!

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Po czym poznać, że powinniśmy zabrać psa do lekarza? Oto 10 sytuacji, w których musimy natychmiast udać się z psem do lecznicy!

pies leżący w kocu

undefined

13.05.2024

Co robić, gdy pies ciągnie na smyczy?

Ten tekst przeczytasz w 7 minut

Co robić, aby spacer z wymarzonym psem nie przerodził się w nerwową szarpaninę? Jest na to parę sposobów.

pies siedzący ze smyczą

undefined

12.05.2024

5 najczęstszych problemów z psami

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Ile razy zdarzyło ci się powiedzieć: niedobry pies? Czas poznać przyczyny złych zachowań i sposoby, jak sobie z nimi poradzić!

pies w zniszczonym mieszkaniu

undefined

null

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter i otrzymuj raz w tygodniu wieści ze świata psów!

Zapisz się