22.05.2025
22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt. Reaguj, nie odwracaj wzroku!
Fundacja Sarigato
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
22 maja obchodzony jest Dzień Praw Zwierząt. Przy tej okazji podkreślamy, jak ważna jest wspierająca postawa ludzi, by zapewnić zwierzętom szacunek, zrozumienie i opiekę. Widzisz krzywdę braci mniejszych? Wiesz, że ich prawa są łamane? Nie bądź obojętny.
fot. Shutterstock
- Na przestrzeni lat rośnie świadomość i wrażliwość społeczna na temat dobrostanu zwierząt i tego, czego one potrzebują czy jakich emocji doświadczają. Nadal jednak jest bardzo dużo do zrobienia. Kluczowe jest to, by ludzie nie traktowali zwierząt jak przedmioty czy zabawki, a jak żywe, czujące istoty, które powinny mieć zapewnione opiekę i bezpieczeństwo – mówi Natalia Karolak, specjalistka w zakresie weterynarii i bezdomności zwierząt, koordynatorka projektu Karmimy Psiaki w Fundacji Sarigato.
Kwestie prawne i przepisy reguluje ustawa o ochronie zwierząt – warto się z nimi zapoznać. Z okazji Dnia Praw Zwierząt przypominamy, co można zrobić w sytuacji, gdy widzimy, że prawa zwierząt w naszym otoczeniu są łamane.
Jak pomóc zwierzętom?
Wiesz o tym, że zwierzę jest bite? Jesteś świadkiem agresji wobec psa czy kota? Widzisz, że czworonogi żyją w kiepskich warunkach i są zaniedbane? Nie odwracaj wzroku. Reaguj, udzielaj wsparcia. Jak?
1. Skontaktuj się z organizacją prozwierzęcą w swoim rejonie czy okolicy
Możesz zgłosić niepokojące cię sytuacje, przedstawić konkretne przykłady i dowody świadczące o złym traktowaniu zwierzęcia. Zgłoszenia możesz dokonać anonimowo. Wybieraj do kontaktu organizacje pozarządowe, które działają w sposób transparentny, rzetelny i wiarygodny.
2. Poszukaj wsparcia dla siebie
– Jeśli ktoś nie wie, jak zareagować w takiej sytuacji, ma różne obawy, wątpliwości i potrzebuje rozmowy, może skontaktować się z nami, chętnie pomożemy, podzielimy się wiedzą i pokierujemy, do jakiej organizacji w okolicy warto się zgłosić – mówi Natalia Karolak, koordynatorka Karmimy Psiaki.
3. Postaw na edukację
To ważne, aby dzielić się w swoim otoczeniu informacjami na temat tego, co jest wspierające dla dobrostanu zwierząt. Warto angażować się w działania edukacyjne, promować dobre praktyki i wspólnie szukać rozwiązań.
4. Sprawdź schronisko
Z niewłaściwym traktowaniem zwierząt można spotkać się w różnych okolicznościach, chociażby w sąsiedztwie, w najbliższej społeczności.
Schroniska i placówki dla bezdomnych zwierząt to miejsca, które z zasady powinny przestrzegać przepisów, dbać o etykę, standardy i najwyższą jakość opieki dla zwierząt. Jeśli jednak masz wątpliwości i powody, by sądzić, że jest inaczej, także masz możliwość reagowania i wnioskowania np. o sprawdzenie warunków, w których żyją zwierzęta schroniskowe. Jednostką kontrolującą dobrostan zwierząt jest Główny Inspektorat Weterynaryjny. Można też poprosić radnych o sprawdzenie i zgłoszenie sprawy dalej. Przedstawiciel urzędu gminnego, którego nazwisko jest uwzględnione w umowie między gminą a schroniskiem, może wejść na teren schroniska, żeby dokonać weryfikacji sytuacji.
5. Chcesz mieć wpływ na przepisy? Dołącz do konsultacji
Jak podkreśla Natalia Karolak z Karmimy Psiaki, warto – na różne sposoby - włączyć się w działania służące dbaniu o dobrostan zwierząt. Jeśli chcesz zaangażować się na większą skalę, możesz wziąć udział w konsultacjach programów opieki nad zwierzętami - każda gmina ma obowiązek posiadania takiego programu. Gminy przygotowują programy w pierwszym kwartale, więc warto śledzić informacje o wyznaczonym terminie konsultacji. Gmina powinna opublikować program na swojej oficjalnej stronie internetowej.
Fundacja Sarigato to organizacja pożytku publicznego działająca od 2012 r. Fundacja prowadzi dwa ogólnopolskie projekty: Karmimy Psiaki, na rzecz bezdomnych psiaków i kociaków ze schronisk w całej Polsce: https://karmimypsiaki.pl/ oraz projekt Hakersi: https://hakersi.pl/
Zobacz powiązane artykuły
07.05.2025
Każdy inny, a łączy ich tęsknota za ludzką dobrocią. Poznajcie historie wirtualnych adopciaków
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wirtualne adopcje - brzmi obco i jest czymś odległym dla ciebie? Wystarczy posłuchać opowieści o bezdomniakach, które czekają zarówno na wirtualny, jak i realny dom. Każdy z nich jest inny, ale łączy ich ogromna tęsknota za ludzką dobrocią.
undefined
03.05.2025
Jak zostać wirtualnym opiekunem psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zastanawiasz się nad adopcją zwierzaka, ale nie masz pewności, czy podołasz roli opiekuna? Stwórz wirtualny dom tymczasowy dla psiaka, który przebywa w schronisku. To idealny sposób, żeby wesprzeć potrzebującego bezdomniaka, a jednocześnie przekonać się - choćby w pewnym stopniu - z czym wiąże się adopcja.
undefined
16.04.2025
Tragedia w gminie Bolków. Zaniedbany husky nie przeżył – sprawą zajmuje się policja
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To kolejny przypadek, który przypomina, jak ważna jest szybka reakcja i zgłaszanie odpowiednim organom znęcania się nad zwierzętami. W sobotni poranek, 12 kwietnia, jaworska policja otrzymała zgłoszenie dotyczące skrajnie zaniedbanego psa. Zwierzę przebywało na jednej z prywatnych posesji w gminie Bolków.
undefined