04.09.2023
Jak skutecznie odrobaczyć psa? 5 rzeczy, o których większość osób zapomina
Paulina Grzybowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy odpowiedzialny opiekun dba o regularne odrobaczanie psa. To ważne nie tylko dla zdrowia czworonoga, ale również innych domowników! Niestety zdarza się, że odrobaczanie wydaje się zwyczajnie... nie dawać efektów. Dlaczego tak się dzieje? Jak skutecznie odrobaczyć psa?
fot. Shutterstock
Na początek warto pamiętać, że leki na odrobaczanie powinny być stosowane po konsultacji z lekarzem weterynarii. Są jednak rzeczy, o które to my, opiekunowie, możemy zadbać, chcąc skutecznie odrobaczyć psa. Oto pięć najczęstszych kwestii, które decydują o efektywności leczenia.
Zadbaj o regularność
Wszystkie pasożyty mają swój cykl rozwojowy. Preparaty na odrobaczanie niejednokrotnie działają na robaki w konkretnej formie, zwykle dojrzałej. Oznacza to, że w niektórych przypadkach wskazane jest regularne odrobaczanie psa w cyklach. O ile zdrowy czworonóg zwykle nie wymaga więcej niż jednego odrobaczania na pewien czas, to pies ze schroniska czy w złej kondycji, o nieznanej historii, może potrzebować powtórzenia cyklu leczenia. W takiej sytuacji niezbędna jest konsultacja z lekarzem weterynarii.
Wybierz preparat o odpowiednim spektrum
Standardowe preparaty na odrobaczanie działają zwykle biobójczo na:
- glisty,
- tęgoryjce,
- włosogłówki,
- tasiemce.
Oznacza to, że podanie tabletki doprowadza do śmierci pasożytów, zwykle w formach dorosłych, a w pewnych wyjątkach również niedojrzałych. Za takie działanie zwykle odpowiada kilka substancji. Do najczęściej stosowanych należą:
- prazykwantel – zwalcza przywry i tasiemce,
- pyrantel – zwalcza obleńce,
- fenbendazol – zwalcza nicienie, niektóre rodzaje przywr i tasiemców oraz ich jaja.
Dlaczego to takie istotne? Po pewnym czasie pasożyty mogą się uodpornić na konkretny środek, jeśli tabletki nie były stosowane w odpowiednich cyklach lub z właściwą regularnością. Z tego powodu warto co jakiś czas porozmawiać z lekarzem weterynarii na temat zasadności zmiany preparatu.
Upewnij się, że pies... wziął lek!
Pamiętamy o terminach, dbamy o regularność, ale to wszystko nic nie da, jeśli nie upewnimy się, że pies połknął lek. Lekarz weterynarii w gabinecie zazwyczaj poda tabletkę wprost do psiego pyska. Większość opiekunów nie jest w stanie się do tego zmusić lub po prostu nie wie, jak się za to zabrać. W takim przypadku odrobaczanie może być po prostu nieskuteczne. Jak rozwiązać ten problem?
Jedną z opcji jest podanie tabletki, która ma mięsny smak, ale często bywa tak, że zwierzaki nie chcą się na to nabrać! W takiej sytuacji dobrze jest wybrać środek, który można rozkruszyć, na przykład taki jak tabletki na odrobaczanie InPar. W tej formie preparat można podać np. z suchą karmą i odrobiną oleju zmieszanego z wodą albo po prostu w mokrym pożywieniu. W przypadku podawania całej tabletki np. zawiniętej w szynkę jest szansa, że pies wypluje ją bez rozgryzania. Jeśli nasz pies lubi jeść, to najpewniejsza z form podania specyfiku.
Dopasuj częstotliwość do potrzeb psa
Co ile warto odrobaczać psa, aby leczenie było skuteczne? Ogólnie przyjmuje się częstotliwość:
- co trzy miesiące dla dorosłych, zdrowych psów,
- według rozpiski dla szczeniąt w okresie szczepień,
- co miesiąc czy dwa dla psów, które mają kontakt z dzikimi zwierzętami.
Są to jednak wartości jedynie przybliżone. Konsultacja z lekarzem pozwoli nam szybko określić, czego potrzebuje nasz pies. W wielu przypadkach podanie tabletki można kilkakrotnie zastąpić np. badaniem kału.
Kiedy zachodzi potrzeba rozpatrzenia częstszego odrobaczania? Warto się nad tym zastanowić w przypadku psów, które:
- pracują w kontakcie z dziką zwierzyną, jej odchodami,
- często jeżdżą na zawody, wystawy,
- mają za sobą pobyt w hotelu dla czworonogów,
- na spacerach nie są do końca kontrolowane, np. piją wodę kałuży, mają szansę zjedzenia różnych rzeczy, gdy nie ma obok człowieka,
- żyły w dużym skupisku, zwłaszcza w schronisku,
- suk w ciąży i w okresie laktacji.
Częstsze odrobaczanie zawsze trzeba najpierw omówić z lekarzem weterynarii.
Nie ignoruj objawów zarobaczenia
Drapanie się, wymioty, biegunka – te objawy często przypisywane są po prostu alergii czy nietolerancji pokarmowej. To diagnozy popularne, modne i w wielu przypadkach oczywiście trafne. Takie objawy mogą jednak wskazywać na szereg różnych chorób i dolegliwości, a jednym z nich jest zarobaczenie. Z tego powodu zawsze wskazana jest wizyta u weterynarza, gdy pies źle się czuje. W takiej sytuacji podanie leków na własną rękę może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia czworonoga.
Artykuł powstał we współpracy z marką InPar.
Zoopsycholożka in spe, wolontariuszka, instruktorka detekcji zapachowej i profilaktyki pogryzień zaangażowana w akcje edukacyjne, blogerka kynologiczna.
Zobacz powiązane artykuły
04.08.2023
Urwany kleszcz u psa – czy stanowi zagrożenie? Czy trzeba go usuwać?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Usuwanie kleszcza u psa nie zawsze jest łatwe – czasem po tym zabiegu w skórze zwierzaka zostaje głowa pasożyta. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Czy pozostałości po urwanym kleszczu mogą wywołać u psa jakąś chorobę?
fot. Shutterstock
05.06.2023
Jak przygotować się na podróż z psem za granicę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Miłośnicy psów uwielbiają spędzać czas z kudłatymi podopiecznymi. Niechętnie rozstają się z nimi na czas urlopu. Psiaki towarzyszą opiekunom coraz częściej już nie tylko podczas wyjazdów krajowych. Wycieczka do innego państwa oznacza nie tylko długą podróż, w którą trzeba zabrać wystarczający zapas karmy. Planujesz podróż z psem za granicę? Musisz zadbać wcześniej o kilka spraw!
fot. Shutterstock
02.03.2023
Jak wyciągnąć kleszcza u psa? Sprawdź, jak zrobić to prawidłowo i bezpiecznie!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kleszcze to wyjątkowo niebezpieczne pasożyty, które mogą przenosić śmiertelne dla psa choroby. Jak prawidłowo i bezpiecznie usunąć kleszcza u psa?
fot. Shutterstock