Czym to jest babeszjoza u psa? Jak się ją leczy?


Babeszjoza, czyli najbardziej rozpowszechniona u psów choroba przenoszona przez kleszcze.

Najbardziej rozpowszechniona u psów choroba przenoszona przez kleszcze. Wprowadzają one do krwiobiegu pierwotniaki Babesia canis, które niszczą czerwone krwinki, co prowadzi do silnej anemii. W ciągu tygodnia pojawia się wysoka gorączka (39,5-41,0 stopni C), węzły chłonne są powiększone i występuje bolesność okolic nerek. Często można też zaobserwować krew w moczu i krwawą biegunkę.

Zwierzę jest osowiałe, traci apetyt, porusza się sztywno, ma blade lub żółte spojówki i śluzówki. Nieleczona babeszjoza w ciągu kilku dni może doprowadzić do śmierci, dlatego jeśli tylko zaobserwujemy wymienione objawy, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza weterynarii!

Jak zapobiegać?

Znacznie łatwiej, niż leczyć babeszjozę, jest jej zapobiegać, systematycznie zabezpieczając psa preparatami antykleszczowymi w postaci specjalnej obroży (skutecznej zwłaszcza w wypadku mniejszych ras) lub kropli aplikowanych na grzbiet zwierzęcia (trzeba jednak pamiętać, że preparaty te działają na kleszcze krócej niż na pchły, które również tępią – zazwyczaj tylko przez miesiąc).

Kleszcze nie lubią upałów i mrozów, jednak już przy paru stopniach ciepła mogą być aktywne – dlatego od kilku lat musimy zabezpieczać psy przed nimi również podczas coraz łagodniejszych zim.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments