Baltic. Pies na krze

fot. Piotr Pędziszewski

16 grudnia Teatr Miniatura w Gdańsku zaprasza na premierę spektaklu „Baltic. Pies na krze”, opartego na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w 2010 r., kiedy to pies przepłynął połowę Wisły na kawałku kry, a w końcu – przemarznięty i przestraszony – został uratowany przez załogę statku badawczego gdyńskiego Morskiego Instytutu Rybackiego R/V Baltica na wodach Zatoki Gdańskiej.

Jego historia znalazła się w serwisach informacyjnych na całym świecie. Internauci pisali: „historie, takie jak ta przywracają wiarę w ludzi”, „są na świecie dwa typy ludzi – jedni powiedzą: ‘Cóż, to tylko pies’, inni – na wyższym poziomie etycznym – zrozumieją, jak świetna jest to wiadomość”. Pies Baltic jest obecnie członkiem załogi R/V Baltica oraz honorowym psim obywatelem Gdyni. Jego opiekun Adam Buczyński został w 2010 r. laureatem nagrody „Serce dla zwierząt” przyznawanej przez miesięcznik „Mój Pies”, a podczas gali, na której był obecny z Baltikiem, oprócz statuetki, którą wręczyła mu miłośniczka psów Maria Czubaszek, otrzymał list z podziękowaniem za uratowanie psa od znanej francuskiej aktorki i obrończyni zwierząt Brigitte Bardot. Adam Buczyński jest członkiem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Gdyni.

Zdarzenia zostały opisane przez Barbarę Gawryluk w książce „Baltic. Pies, który płynął na krze”, a książka ta zainspirowała reżysera Romualda Wiczę-Pokojskiego, dyrektora Teatru Miniatura, do stworzenia jej scenicznej adaptacji. Będzie to spektakl dokumentalny dla dzieci. Artyści kilkakrotnie odwiedzili bohatera opowieści na statku R/V Baltica, poznali załogę i wysłuchali opowieści o wydarzeniu.

„Baltic. Pies na krze” ma być gdańską wersją „Opowieści wigilijnej”, przypominającą, że takie wartości, jak dobroć, współczucie i dbałość o słabszych, są dla nas cały czas ważne. Nie tylko w międzyludzkich relacjach, ale również o relacjach między człowiekiem i każdą inną żywą istotą.

W związku z premierą Teatr Miniatura organizuje również akcję zbierania starych koców, pościeli, prześcieradeł i innych materiałów, które przekaże trójmiejskim schroniskom dla bezdomnych zwierząt: Promyk w Gdańsku-Kokoszkach, Ciapkowo w Gdyni i schronisku w Sopocie. Podczas każdego pokazu spektaklu „Baltic. Pies na krze” w teatrze będzie ustawiony duży kosz, do którego można będzie wrzucić przyniesione rzeczy. MC

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments