Biegunka u szczeniaka. Co zrobić, kiedy szczeniak ma biegunkę?


Przewlekła lub ostra biegunka u szczeniaka może szybko doprowadzić do poważnego odwodnienia, a nawet do śmierci psiego malucha!

Każdemu psu może przytrafić się lekkie zatrucie, którego konsekwencją będzie biegunka. Jednak organizm dorosłego, zdrowego psa bez trudu poradzi sobie w większości takich sytuacji. Opiekunowie silnych czworonogów bez problemów zdrowotnych, nie powinni więc martwić się jednodniową niestrawnością, o ile biegunce u ich psa nie towarzyszą żadne dodatkowe objawy. Inaczej jednak wyglądać będzie sytuacja w przypadku szczeniąt. Dlaczego biegunka u szczeniaka jest taka groźna? Jakie mogą być jej przyczyny i kiedy udać się z maluchem do weterynarza?

Dlaczego biegunka u szczeniaka jest niebezpieczna?

Młode szczenięta są niezwykle wrażliwe na wszelkie problemy zdrowotne. Nierozwinięte do końca nerki i wątroba nie potrafią jeszcze tak wydajnie usuwać toksyn z organizmu, a niezahartowany układ odpornościowy nie zawsze będzie w stanie zwalczyć nawet drobne infekcje, które dla dorosłych psów nie stanowią najmniejszego zagrożenia. Dlatego każdy niepokojący objaw u szczeniaka, taki jak biegunka, gorączka, katar czy podwyższona temperatura, powinny natychmiastowo wzbudzić czujność w opiekunie malucha.

Ostra lub przewlekła biegunka u szczeniaka to nie tylko objaw przeróżnych, często niebezpiecznych przypadłości i chorób. To także potencjalna przyczyna wielu późniejszych problemów zdrowotnych. Wywołane nią odwodnienie i niedożywienie mogą poważnie odbić się na zdrowiu psiaka, uszkodzić narządy wewnętrzne i doprowadzić do poważnych wad rozwojowych. Udzielenie pomocy szczeniakowi wymagać będzie przede wszystkim zdiagnozowania przyczyny biegunki i przeciwdziałania jej szkodliwemu wpływowi na organizm psa.

Przyczyny biegunek u szczeniąt

Przyczyn biegunki u szczeniaka może być naprawdę wiele. Część zależna będzie od podawanej psu diety, inne mogą być związane z poważnymi, potencjalnie śmiertelnymi chorobami. Wśród najczęstszych przyczyn biegunek u psich maluchów znajdują się:

  • podawanie szczeniakowi niezbilansowanej diety,
  • zbyt gwałtowna zmiana karmy,
  • karmienie psa resztkami ze stołu,
  • zatrucia po zjedzeniu nieodpowiednich dla psa pokarmów lub toksycznych substancji,
  • silne zarobaczenie,
  • obecność ciała obcego w przewodzie pokarmowym,
  • choroby wirusowe i bakteryjne, takie jak parwowiroza i nosówka,
  • reakcja po podaniu leków, szczepionki, środków odrobaczających.

Co zrobić, kiedy szczeniak ma biegunkę?

Jeśli zaobserwujemy u szczeniaka luźne stolce, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się nad tym, co je nasz maluch – czy podajemy mu dodatkowe przysmaki, resztki z talerza, czy psiak ma skłonność do zjadania znalezionych na spacerze odpadków. W takim przypadku możemy wprowadzić psiakowi na kilka dni rygorystyczną dietę i obserwować, czy kupy szczeniaka staną się bardziej uformowane. Możemy także skonsultować się z psim dietetykiem, który pomoże wybrać bardziej lekkostrawną karmę lub zaproponuje zbilansowane przepisy na dietę domową.

Wodnista, ostra biegunka, szczególnie z domieszką krwi lub połączona z gorączką i wymiotami to sygnał, że ze szczeniakiem dzieje się coś bardzo poważnego. Psiaka z silną biegunką powinniśmy jak najszybciej zabrać do lekarza weterynarii i poprosić o dokładne oględziny naszego pupila. By zdiagnozować przyczynę biegunki u szczeniaka, konieczne może być wykonanie testów w kierunku chorób zakaźnych, badań krwi i kału. W przypadku silnego odwodnienia lekarz może zalecić podawanie psu kroplówek i leków przeciwbiegunkowych. Należy jednak pamiętać, by nigdy nie podawać szczeniakowi żadnych leków bez konsultacji ze specjalistą. Wiele środków bezpiecznych dla ludzi może wywołać poważne, potencjalnie śmiertelne zatrucie u psa.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments