Bieżnia wodna dla psa. Kiedy warto skorzystać z hydroterapii?

fot. Shutterstock

Czy bieżnia wodna dla psa naprawdę jest skuteczną pomocą dla psów wymagających rehabilitacji? Sprawdź, jak wygląda trening na takiej bieżni!

Bieżnia wodna dla psa to przydatne narzędzie w rehabilitacji domowych czworonogów. Ma ona szerokie zastosowanie, pomagając w powrocie do zdrowia u zwierząt chorych, z porażonymi kończynami czy zwyrodnieniami. Wykorzystuje się ją także w terapii zwierząt zdrowych, np. psów sportowych.

Jak działa bieżnia wodna dla psa?

Masa ciała psa umieszczonego w wodzie jest mniejsza niż jego masa ciała na lądzie. Im bardziej pies zanurzy się w wodzie, tym odciążenie stawów będzie większe. W wodzie oddziałuje na organizm psa siła wyporu. Dzięki niej psy np. z niedowładami mogą przyjąć pozycję spionizowaną i poruszać się znacznie szybciej, zanim będą w stanie to zrobić na lądzie. Ciśnienie hydrostatyczne w wodzie powoduje ucisk na ciało, co może być pomocne w zmniejszaniu opuchlizny i obrzęków. W rehabilitacji można wykorzystać opór wody, który pomaga w zwiększeniu masy mięśniowej i poprawy kondycji czworonoga. W wodzie psu trudniej jest się poruszać, przez co taki trening w bieżni wodnej jest dla psa większym wysiłkiem, niż taki sam trening na bieżni suchej lub podczas spaceru.

Kiedy warto skorzystać z bieżni wodnej dla psa?

Bieżnia wodna dla psa to doskonała pomoc podczas rehabilitacji i treningu psów sportowych. By zabrać na nią psa, konieczne będzie skierowanie od lekarza weterynarii lub zalecenie ortopedy, neurologa lub prowadzącego zoofizjoterapeuty. Jakie psy mogą skorzystać z bieżni?

 • zwierzęta z niedowładami, porażeniami
 • psy ze zwyrodnieniami kręgosłupa, stawów
 • po zabiegach ortopedycznych, neurologicznych (po konsultacji z lekarzem)
 • psy, u których należy wzmocnić mięśnie (psy sportowe, psy z dysplazją, po dyskopatii)
 • zwierzęta otyłe i starsze

Jak wygląda sesja w bieżni wodnej?

Pierwsza wizyta na bieżni wodnej dla psa może trwać jedynie kilka minut. Jej głównym celem jest zaznajomienie psa z aparaturą, zanurzeniem w wodzie i ruchem podłoża. Kolejne sesje trwać będą coraz dłużej i oprócz spokojnego chodzenia mogą obejmować także chwile bardziej lub mniej szybkiego biegu. Po spotkaniu psiaka należy dokładnie wysuszyć, jeśli rehabilitacja odbywa się w miesiącach zimowych. Latem zazwyczaj nie ma takiej potrzeby i wystarczy wytrzeć zwierzaka ręcznikiem.

Jeden trening w bieżni wodnej nie wystarczy, by psiak odczuł jakąkolwiek różnicę lub wyzdrowiał. O liczbie spotkań i przebiegu terapii decyduje terapeuta lub lekarz prowadzący na podstawie wyników badań i przeprowadzonego wywiadu. W zależności od potrzeb pies zalewany jest wodą do określonej wysokości. Następnie zaczyna się poruszanie taśmy bieżni, co wprawia czworonoga w ruch. Sesje na samym początku są krótkie i wraz z czasem wydłuża się długość ich trwania – tłumaczy zoofizjoterapeutka, Marysia Milczarek.

Zalety bieżni wodnej dla psa

 • umożliwia wczesną pionizację pacjentów z niedowładami czy porażeniami
 • zwiększa masę mięśniową i poprawia wytrzymałość (zarówno mięśni, jak i układu krążenia)
 • wspomaga proces odchudzania, zwiększając tkankę mięśniową przy jednoczesnym spalaniu tkanki tłuszczowej
 • w przypadku psów, które nie obciążają kończyny, ułatwia poprawę chodu i obciążanie kończyny
 • zwiększa zakres ruchu w stawach
 • umożliwia trening przy minimalnym bólu

Bieżnia wodna dla psa – przeciwwskazania

Nie każdy psiak będzie mógł skorzystać z zalet, jakie niesie trening na bieżni wodnej. Istnieje kilka chorób i przypadłości, które wykluczą naszego pupila z takich treningów – czasowo lub na stałe. Oto niektóre z nich:

 • choroby serca, układu krążenia
 • choroby układu oddechowego
 • zapalenie pęcherza
 • wszelkie choroby zakaźne
 • otwarte rany chirurgiczne, odleżyny
 • epilepsja
 • nietrzymanie moczu i kału
 • niestabilne złamania

Bieżnia wodna dla psa to doskonała pomoc w rehabilitacji domowych czworonogów. Regularne wizyty pozwalają także na ukształtowanie się mięśni, utratę zbędnych kilogramów i poprawę kondycji psiaka w bezpiecznych, kontrolowanych warunkach. By z niej skorzystać, konieczne będzie skierowanie od lekarza weterynarii lub zalecenie specjalisty, który wykluczy obecność przeciwwskazań i rozpisze plan treningowy. Podczas sesji opiekunowi i psu towarzyszy zoofizjoterapeuta, który obserwuje samopoczucie zwierzęcia i decyduje o czasie trwania treningu.

Marysia Milczarek – specjalistka żywienia psów i kotów, od 2019 również zoofizjoterapeutka. Współzałożycielka strony Complete Dog: Food&Mind. Autorka artykułów dotyczących żywienia zwierząt towarzyszących, stale poszerzająca swoją wiedzę podczas warsztatów, seminariów oraz konferencji naukowych. Na co dzień opiekunka Loki, Tali i Iłki. Więcej na stronie: https://complete-dog.com/.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments