Bucząca przyjaciółka

fot. Shutterstock

Jak przyzwyczaić psa do suszarki?

Często się zdarza, że nieco bardziej lękliwe i wrażliwe na dźwięki czworonogi boją się suszarki, sokowirówki, pralki, a nawet elektrycznej szczoteczki do zębów. Te urządzenia budzą lęk, ponieważ wydają dźwięki o bardzo wysokich częstotliwościach, a do tego, poruszane naszymi rękami, sprawiają wrażenie żywych istot. Zwykle łatwiej przyzwyczajają się do nich szczeniaki pochodzące z dobrych hodowli. Natomiast częściej – choć nie zawsze! – miewają z nimi problem psy przygarnięte lub zaadoptowane ze schroniska. Wychowując się na ulicy, nie miały możliwości oswojenia się z hałaśliwymi wynalazkami.

Pocieszające jest jednak to, że prawie każdego psa można oswoić z tymi przedmiotami. Wcześniej należy jednak zaprzestać popełniania podstawowego błędu, który polega na pocieszaniu przestraszonego ulubieńca. Takie postępowanie wzmacnia u niego zachowania lękowe, ponieważ pies sądzi, że go za nie chwalimy.

Najpierw trzeba oswoić czworonoga z samym widokiem „strasznego” urządzenia. W tym celu pokazujemy mu je, jednocześnie głaszcząc go i podając przysmaki. Po przełamaniu pierwszych lodów na kilka sekund włączamy suszarkę – pies musi jednak być w bezpiecznej odległości od niej, a ktoś z domowników powinien podawać mu smakołyki. W miarę postępów zmniejszamy odległość i wydłużamy czas trwania ćwiczenia.

Inną skuteczną metodą jest zabawa, w trakcie której od czasu do czasu na chwilę włączamy suszarkę. Nastrój zabawy ułatwia odwrócenie uwagi psa od bodźca wywołującego lęk i sprawia, że z czasem nasz podopieczny przestaje się go bać.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments