Cała szkoła czyta bezdomnym zwierzętom

fot. Facebook

Uczniowie szkoły w Hamilton, mieście położonym w amerykańskim stanie Montana, mają w programie zajęć dodatkowych przewidziane jedno popołudnie w tygodniu na czytanie w schronisku psom i kotom.

Program działa w szkole już trzeci rok. Raz w tygodniu dzieci odwiedzają schronisko i na głos czytają czworonożnemu audytorium książki. Jaki jest w tym sens?

Zdaniem twórców programu korzystają na tym i dzieci, i zwierzęta. Czworonogi relaksują się, gdy siedzi przy nich mały człowiek i spokojnym głosem przemawia. Dzięki tym spotkaniom mają zapewniony kontakt z dziećmi, o który w schronisku przecież niełatwo.

Dzieciom z kolei bardzo się to podoba, bo mają słuchaczy, czują więc, że czytanie na głos ma sens, a nie jest to zwykłe ćwiczenie (przypomnijmy sobie, jak trudno było nam w dzieciństwie czytać na głos, mając wokół siebie tylko cztery ściany lub oceniających dorosłych). Zdaniem nauczycieli, od kiedy w szkole działa program, rzadziej trafiają się dzieci, które nie radzą sobie z czytaniem – większość robi to sprawnie i pewnie.

Ale jest jeszcze coś – uczniowie dostrzegają, że zwierzęta mają uczucia, że reagują na różne tony głosu, cieszą się na widok dzieci. To daje szansę, że w przyszłości będą z szacunkiem traktować psy i koty, a także będą wiedziały, gdzie się udać po zwierzaka, gdyby w domu miał się pojawić. AW

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments