13.05.2012
Co myśli mój pies?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To pytanie zadają sobie często właściciele na widok poważnej miny malującej się na psim pysku. Naukowcy z Emory University w Atlancie są coraz bliżej poznania odpowiedzi.
rys. Thinkstock
W badaniach mózgu psa po raz pierwszy wykorzystano obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI). Tę nieinwazyjną metodę dotychczas wykorzystywano tylko w badaniach przeprowadzanych na ludziach. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Gregory Berns, na którym wrażenie zrobił pies uczestniczący w akcji zabicia Osamy bin Ladena. – Jeśli psy da się wyszkolić do takich zadań jak skakanie z helikoptera czy samolotu, można z całą pewnością nauczyć je także wchodzenia do aparatu wykorzystywanego w rezonansie magnetycznym, żeby zobaczyć, co myślą – mówi Berns.
W pionierskich badaniach wykorzystano dwa psy – adoptowaną ze schroniska dwuletnią Callie i trzyletniego border collie Mc Kenzie. Obydwa czworonogi przez kilka miesięcy uczono wchodzenia do skanera MRI i pozostawania w nim w bezruchu. Zwierzaki przyzwyczajano także do noszenia specjalnych nauszników, które miały chronić psie uszy przed hałasem pracującej maszyny. Uczono je też nieruchomego trzymania pyska w trakcie skanowania na specjalnej podstawce.
Naukowcy odnotowali, które części mózgu psa są aktywowane przez różne bodźce. W pierwszym eksperymencie impulsem były sygnały wydawane ręką – jeden oznaczał, że pies otrzyma smakołyk, a drugi, że przysmaku nie będzie. W mózgach psów na widok gestu oznaczającego nagrodę reagowała ta sama część, która także u ludzi odpowiada za reakcje na nagrody. Wyniki badań oznaczają, że psy zwracają baczną uwagę na ludzkie sygnały, a reakcje czworonogów mogą mieć bezpośredni związek z aktywnością w ich mózgu.
Nie tylko naukowcy są zadowoleni z prowadzonych badań: – Callie wchodzi do skanera z własnej woli, bez odpowiedniej komendy, także wtedy, gdy wcale nie jest jej kolej – mówi biorący udział w projekcie szkoleniowiec Mark Spivak. JH
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
04.07.2025
Ciężkie chwile po tragedii w Ząbkach: mieszkańcy poszukują swoich pupili
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W czwartek, 3 lipca, po godz. 19 w podwarszawskich Ząbkach doszło do pożaru w jednym z budynków na osiedlu przy ulicy Powstańców. Ogień momentalnie objął cały dach i rozprzestrzenił się dalej, powodując ogromne zniszczenia. Ponad 500 osób w ułamku sekundy straciło dach nad głową, a teraz mierzą się z kolejną tragedią – poszukują swoich zwierząt.
undefined
27.06.2025
Roboty w służbie adopcji. eufy wspiera domy tymczasowe i czworonogi w potrzebie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Technologia może zmieniać świat – nawet ten z sierścią, łapkami i historiami, które bolą. Marka eufy przekazała swoje roboty sprzątające domom adopcyjnym, by pomóc psom i kotom w najważniejszym etapie ich życia: drodze do domu.
undefined
24.06.2025
"Nie porzucaj, też mam uczucia!" - kolejna odsłona kampanii TOZ przeciwko porzuceniom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacje to dla nas powód do radości, lecz dla zwierząt to często tragedia. Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce liczba porzuceń wzrasta wtedy aż o 30 procent! Dlatego w kolejnej odsłonie corocznej kampanii pod hasłem "Nie porzucaj, też mam uczucia!" TOZ apeluje o empatię. Przed wyjazdem na urlop zwierzęciu można i należy zapewnić opiekę!
undefined