01.02.2020
Co stanie się z psem… po twojej śmierci? Te historie dają do myślenia
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niewiele osób zastanawia się, jak zabezpieczyć swojego pupila, gdy zdarzy się coś niedobrego… Co może stać się z psem po śmierci opiekuna?
fot. Shutterstock
W swoim życiu planujemy wiele – od spraw codziennych, jak drobne zakupy czy wyjście do kina, po prawdziwie ważne wydarzenia, takie jak wakacje czy przeprowadzka. Jednego jednak nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Wypadek komunikacyjny, nagła choroba, a nawet zawał zawsze przychodzą niespodziewanie. Mając pod opieką czworonożnego pupila, warto jednak zdawać sobie sprawę, że takie sytuacje mogą w każdej chwili pozbawić nasze zwierzę domu! Szczególnie jeśli mieszkamy sami lub reszta rodziny nie podziela naszej miłości do psiaka… Co stanie się z psem po śmierci opiekuna?
Po śmierci opiekuna pies żyje dalej!
Analizując historie psów mieszkających w schroniskach, nietrudno zauważyć, że wiele z nich nie zostało wcale porzuconych. Dużą część bezdomniaków stanowią niegdyś zadbane, kanapowe przytulaki, które straciły dom po śmierci opiekuna… Poznajcie dwie takie prawdziwe historie.
Apsik – skazany na drastyczny widok
Dokładne okoliczności, w jakich te kochane przez swojego człowieka psiaki trafiły do przytuliska, potrafią mrozić krew w żyłach. Były podopieczny warszawskiego Palucha Apsik spędził w domu zaledwie dwa lata, kiedy nagle zmarła jego pani. Nie miała ona żadnej rodziny, kiedy więc umarła w mieszkaniu, przy psie, przerażony zwierzak trzy dni siedział z jej ciałem, zanim sąsiedzi wyczuli, co się stało.
Bezgranicznie smutny i przestraszony psiak, który spędził kilka dni w zamknięciu bez jedzenia i opieki, został przywieziony przez straż miejską do warszawskiego schroniska. Na szczęście dość szybko znalazła się rodzina, która zakochała się w tym uroczym rudzielcu.
Margo, która nikomu nie pasowała
Śmierć opiekuna potrafi być także chwilą, w której wiara w ludzkie dobro całkowicie znika. Suczka Margo, wychowana w ciepłym domu, śpiąca z opiekunami w łóżku i uwielbiająca towarzystwo dzieci, została nagle pozbawiona swojego dotychczasowego życia. Jej opiekunka zmarła na raka, a zaledwie dwa tygodnie później odszedł jej mąż – też na raka. Najbliższa rodzina nie była w stanie zaopiekować się trzyletnią suczką – mieli już w domu dwa duże psy. Znaleźli jej więc dom u swojego znajomego. Człowiek ten jednak już po kilku dniach zrezygnował z opieki nad Margo. Tłumaczył, że suczce zdarzało się w domu szczeknąć na przechodzących pod drzwiami ludzi. Zawieźli więc psinę do schroniska, które jednak odmówiło przyjęcia zwierzęcia, bo ludzie ci byli spadkobiercami – rodzina powinna zapewnić psu opiekę.
Zadzwonili więc na Ekopatrol, który odebrał suczkę z domu zmarłych opiekunów. Na szczęście młoda, pozytywnie nastawiona do świata Margo spędziła w schronisku tylko pół roku i została adoptowana. Trzeba jednak powiedzieć, że ta rodzina chociaż próbowała znaleźć psinie inny dom. Zdarza się jednak, że łasa na spadek w postaci mieszkania po zmarłym opiekunie rodzina pozbywa się psów w bardzo brutalny sposób…
Jak zabezpieczyć psa na wypadek własnej śmierci?
W zabezpieczeniu psa na wypadek naszej śmierci pomogą przede wszystkim bliskie osoby. O tej przykrej, ale niezwykle ważnej sprawie powinniśmy porozmawiać z rodzicami, rodzeństwem, małżonkiem i dziećmi, i dowiedzieć się, komu nasz czworonóg jest najbliższy. No i oczywiście kto miałby warunki, by zająć się naszym psiakiem. Czworonoga warto też zapoznać z innymi psami żyjącymi w rodzinie i zadbać o ich dobre kontakty. Ratunku dla zwierzaka możemy też poszukiwać wśród najbliższych przyjaciół. Najlepiej zabezpieczyć pupila przynajmniej podwójnie, na wypadek, gdyby sytuacja jednej z chętnych do pomocy osób nagle uległa zmianie!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
01.05.2025
Co zrobić, gdy pies ucieka z ogrodu? Oto kilka przydatnych wskazówek!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Psie ucieczki potrafią nieźle zszargać nerwy niejednego opiekuna… Są także ogromnym niebezpieczeństwem! Co zrobić, gdy nasz pies ucieka z ogrodu?
undefined
30.04.2025
Trawa wypalona przez psi mocz? Wiemy, jak sobie z tym poradzić!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeśli masz ogród, a twojemu psu zdarza się w nim załatwić, na pewno znasz ten problem, jakim jest „wypalona” trawa przez psi mocz. Czy można coś na to zaradzić?
undefined
27.04.2025
8 sposobów na ochłodę psa. Jak pomóc psu podczas upału?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy pocą się jedynie na opuszkach łap. Poza tym mogą się ochłodzić tylko dysząc, dlatego nigdy nie zakładajmy im ciasnego kagańca! Jak możemy pomóc pupilowi podczas gorącego lata? Sprawdź, jak schłodzić psa podczas upałów!
undefined