Coraz posłuszniejszy dzięki obedience (cz. I)

Border Collie dog breed in the park in autumn

O bedience to dysyplina sportowa oparta na ścisłej więzi psa z przewodnikiem, na wzajemnym kontakcie i współpracy. Pies powinien odczuwać przyjemność z wykonywanych ćwiczeń - uczy się wtedy nie tylko chętniej, ale i znacznie szybciej.

Obedience to dyscyplina sportowa oparta na ścisłej więzi psa z przewodnikiem, na wzajemnym kontakcie i współpracy. Pies powinien odczuwać przyjemność z wykonywanych ćwiczeń – uczy się wtedy nie tylko chętniej, ale i znacznie szybciej.

O ile przygotowanie psa do zawodów na szczeblu międzynarodowym jest długie i trudne, o tyle start w zawodach niższych klas może być świetną zabawą i leży w zasięgu możliwości każdego przewodnika oraz psa. W tym cyklu pokażemy, jak uczyć psa kolejnych ćwiczeń obedience.

NIE ZACZYNAJ W NERWACH
Szkolenie musi się odbywać w spokoju, w rozluźnionej, przyjacielskiej atmosferze. Jeśli jesteś zmęczony, zdenerwowany lub zniechęcony – nie ćwicz, bo pies odczyta twój stan psychiczny z twoich gestów. Lepiej wybierz się z nim wtedy na dłuższy spacer. Zawsze planuj trening. Ustal dokładnie, co chcesz osiągnąć, w jaki sposób i dlaczego. Dokładnie poznaj wszystkie elementy ćwiczenia, aby móc wymagać precyzji od psa. Każdy seans rozpoczynaj słowem, które będzie dla psa znaczyło: „uważaj, zaraz będziemy pracować, będę chcieć coś od ciebie”, i kończ innym, które odczyta jako: „możesz się już rozluźnić, koniec ćwiczeń”.

NIE UŻYWAJ OKULARÓW
Szkolenie prowadź małymi krokami, stosując zawsze te same komendy do tych samych ćwiczeń. Polecenia muszą być krótkie, jasne, proste i zrozumiałe dla psa. Nie używaj okularów przeciwsłonecznych, by nie tracić z nim kontaktu wzrokowego. Nagradzaj pożądane zachowanie, ignorując niepożądane. Nagroda musi być atrakcyjna, dostosowana do gustu i charakteru psa, oraz zróżnicowana, bo z czasem może się obniżyć motywacja zwierzęcia do wykonywania wyuczonych ćwiczeń.

NIE KOŃCZ PORAŻKĄ
Pamiętaj, że źle wykonane ćwiczenie nie jest błędem psa, tylko twoim. Jeśli błąd się zdarzy, zignoruj go, przechodząc do innego ćwiczenia. Nigdy nie kończ zajęć porażką. Trening musi być bardzo krótki i obejmować najwyżej trzy ćwiczenia. Utrwalenie zrozumianego ćwiczenia trwa dwa-trzy miesiące. Jeśli zadanie jest trudne, podziel je na mniejsze elementy i każdy nagradzaj osobno. Nie ucz jednocześnie precyzji i szybkości wykonania. Nigdy nie powtarzaj ćwiczenia, które zostało wykonane doskonale, bo następnym razem może być już tylko gorzej…

NAWIĄŻ KONTAKT
Ścisły kontakt z psem jest podstawą każdego szkolenia, a w szczególności – obedience. Do jego nawiązania możesz użyć wszelkich dostępnych pomocy: smakołyków, zabawek, gestów, spojrzeń, słów, dotyku – wszystkiego, co sprawia psu przyjemność. Pies ma zachowywać kontakt z przewodnikiem dlatego, że chce, a nie z przymusu. Przewodnik musi być dla niego centrum świata, a nagroda – najbardziej pożądaną rzeczą pod słońcem. Nad kontaktem można i należy pracować już z malutkim szczeniakiem, ale dobre efekty przynosi także praca z dorosłym psem.

Jak nawiązać kontakt?

1. Przykucnij lub klęknij. Pies ma biegać luzem. Nagradzaj każde spojrzenie na ciebie. Po paru tygodniach weź smakołyk w usta i dużo innych w obie ręce. Gdy pies spojrzy ci w twarz, wypluj smakołyk.
2. Stopniowo wstawaj. Pies cały czas powinien patrzeć ci w oczy.
3. Podnieś ręce i daj komendę „patrz”, „kontakt” lub podobną.
4. Przestań brać smakołyk do ust, nagradzaj psa wyłącznie smakołykiem z ręki.
5. Pies powinien pozostawać z boku, w prawidłowej pozycji. Nagradzaj każde spojrzenie w oczy. Smakołyk podawaj na tyle wysoko, żeby pies nie musiał opuszczać głowy.
6. Odsuń się o 2-3 kroki, a następnie przedłuż dystans. Nagradzaj każde spojrzenie na ciebie.
7. Pracuj nad kontaktem w grupie psów, gdzie każdy przewodnik ćwiczy ze swoim podopiecznym. Twój zwierzak nie może zwracać uwagi na inne psy, ich piłeczki itp.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments